EnerjiGündemManşet

Gıda Atıkları Enerjimiz Olsun!

0
GİDA

Dönmez, küresel ısınma sadece termik santrallerden veya arabalardan çıkan gazdan oluşmuyor. Bu gıdaların taşınması ile de birçok karbon salımını meydana geliyor.” dedi.

“GÜNDE 1 KİLO ÇÖP ÇIKIYOR”

Yerel gıdaların tüketilmesinin sağlandığı bir beslenme sistemi olması gerekiyor diyen Evren Dindiren Dönmez, bu anlamda gıda atıklarının da azaltılmasının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Evren Dindiren Dönmez“Bir insan günde yaklaşık 1 kilo çöp çıkarıyor. Bu çöpün de yarısını organik atık oluşturuyor. Ölçeği İstanbul olarak alırsak günde 10 bin tona yakın atık çıktığını söyleyebiliriz.” dedi.

“ENERJİ OLARAK GERİ KAZANMAK GEREKİYOR”

Gıda atıklarını elektrik ve termal enerji olarak geri kazanmak gerektiğini, bunun da en önemli sisteminin biyogaz olacağını söyleyen Dönmez, “Biz bu konuda Artaş mutfak atıkları bertaraf sistemini 2014 yılında gerçekleştirdik. Ar-Ge departmanımız sıfır atık yönetmeliği çıkmadan çok önce çalışmalarını yapmıştır.” dedi.

Bu sistemle sadece pişmeden önceki yemek atıklarının değil piştikten sonra da atıkların biyogaza dönüştürüldüğünü söyledi.

“YEREL ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ”

Dönmez, biyogazı daha sonra ısıtma ve ocak yapma faaliyetlerinde kullandıklarını vurguladı.

Endüstri Radyo’da konuşan Evren Dindiren Dönmez, ülkelerin beslenme şekillerinden dolayı oluşan atıkların da farklı olduğunu belirterek yereldeki çözümler ve uygulamalar üzerine çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Enerji Yatırımları İçin de Sigorta Olmazsa Olmaz

Previous article

Elektrik Sektöründe Dijital Dönüşüm ‘Daimi ve Sınırsız’ Olacak

Next article

You may also like

More in Enerji