EnerjiGündemManşet

“Grafen Bazlı Enerji, Küçük Cihaz ve Sensörlerde Kullanılacak”

0
grafenenerji

Bilim insanları, grafen maddesinden temiz ve sınırsız enerji elde etme çalışmalarından olumlu yanıt aldı.

Bilim insanları grafen maddesinden temiz ve sınırsız enerji elde etmeyi başardı. Arkansas Üniveristesi‘nden uzmanlar, ısı ve elektrik iletkenliği ile bilinen grafen maddesini kullanarak elektrik akımı oluşturdu.

Physical Review E bilim dergisinde yayınlanan araştırma, grafenin enerji üretiminde kullanılabileceği yönündeki üç yıl önce ortaya atılan kanıyı teyit eder nitelikte. Araştırmayı yürüten Profesör Paul Thibado, grafen bazlı enerjinin küçük cihaz ve sensörlerin çiplerine entegre edilebileceğini söylüyor.

Karbonu oluşturan iki boyutlu grafendeki dalgalanmaların oda ısısında enerji depolayabileceğini ortaya çıkaran bilim insanları, daha önce atomlardaki Brown hareketinden alternatif akım elde edilmesinin imkansız olduğuna dair tezleri de çürütmüş oldu.

1 milimetreye 1 milimetre boyutundaki bir çip…

Alternatif akımı doğru akıma çevirmek için iki diyot kullanan ekip ayrıca, diyotların ortaya çıkan enerjiyi daha önce sanılanın aksine çoğalttığını gözlemledi.

ARŞİV

Bilim insanlarının bundan sonraki hedefi grafen kullanılarak keşfedilen doğru akımı kapasitöre entegre etmek olacak. Başarılı olunması halinde, milyonlarca devrenin yerleştirildiği sadece 1 milimetreye 1 milimetre boyutundaki bir çip bile sınırsız ve temiz enerji üreterek pillerin yerini alabilir.

Yenilenebilir Enerji İle 5 Milyon Ağaca Eşdeğer Fayda Sağlanıyor

Previous article

Öğrenciler, Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Güneş Evi’nde!

Next article

You may also like

More in Enerji