Güneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Güneş Enerjisi, Hindistan’ın Ekonomik Büyümesini Hızlandırıyor

0
Güneş Enerjisi, Hindistan’ın Ekonomik Büyümesini Hızlandırıyor

Hindistan, ekonomik büyümeyi hızlandırmak için 2020 yılı sonuna kadar 175 GW’lık güneş enerjisi santrali kurmayı hedefliyor.

Uzmanlara göre ekonomik büyümedeki temel ihtiyaçlardan biri elektrik olarak gösteriliyor.

Bu kapsamda adımlar atan Hindistan, 2020 yılı sonuna kadar 175 GW’lık yenilenebilir enerji hedefi belirledi.

Bu hedefin yüzde 55’inden fazlası, yani 100 GW’lık bir kısmı ise güneş enerjisinden elde edilecek. Hedeflenen bu 100 GW’lık hizmetin 60 GW’ı kamu ölçeğinde, 40 GW’ı ise çatı projeleri olarak hayata geçecek.

The Times of India’nın haberine göre güneş enerjisi, düşük işletme ve bakım maliyetinin yanı sıra, kurulumunun kolay olması nedeni ile yenilenebilir enerji alanında en çok tercih edilen kaynaklardan biri olarak gösteriliyor.

Hindistan’da güneş enerjisinin giderek artmasıyla birlikte, modüllere, invertörlere ve kurulum için gerekli diğer donanımlara olan ilgi de artıyor. Ancak, bu durum tedarik zincirinde Çin, Vietnam ve Avrupa ülkelerine olan ihtiyacı artırıyor.

“Yerli üretim artırılmalı”

Bu nedenle uzmanlar ithalata bağımlılığın azaltılması için yerli üretimin artırılması gerektiğini belirtiyor. Ekipmanların üretimi ile birlikte imalat endüstrisindeki istihdamın da artacağına işaret ediliyor.

Sürdürülebilir bir gelecek için yapılan yatırımlar arasında güneş, pek çok kaynağa göre çok daha fazla getiri sağlıyor ve son tüketicilere 2-5 yıl içinde yüzde 25’e yakın gelir tasarrufu sağladığı belirtiliyor.

Proje ömrü boyunca her bir megavat güneş enerjisinin, 31 bin ton CO2’nin havaya salımını engellediği belirtilen habere göre, bu durum 49 bin ağacın dikilmesine eş değer olarak gösteriliyor.

Yeni Rapor: Türkiye’de elektriğin yüzde 10’u rüzgâr ve güneşten üretiliyor

Previous article

Elektrik Dağıtım ve Tedarik Şirketlerinin Çağrı Merkezi Standardına Yenileme

Next article

You may also like