ElektrikEnerjiGündemGüneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Güneş Enerjisi’nde Gölgelendirme Kayıplarının Önemi ve Hesaplama

0
gunes-enerjisi-nde-golgelendirme-kayiplarinin-onemi-ve-hesaplama-1

VALENTIN SOFTWARE’in Türkiye de ki tek yetkili eğitim şirketi olan Çataklı Enerji verdiği online ve yüz yüze eğitimleri sayesinde güneş enerjisi ile ilgili çalışanları Pv*SOL ,T*SOL ve GeoT*SOL yazılımlarıyla tanıştırarak özellikle iş arayanlar adayların  özgeçmişlerinde diğer adaylardan 10 adım önde olmalarına olanak tanıyor.

Pv*SOL simülasyon yazılımı kullanmanın önemi vurgulanarak yazılımın özelliği olan gölgelendirme değerlerinin hesaplanmasının proje üzerindeki etkileri ise şu şekilde açıklanıyor;

Bildiğiniz üzere fotovoltaik sistemlerde gölgelenme, üretimi etkileyen önemli parametrelerin en başında geliyor. Fotovoltaik paneller üzerine düşen her gölge, üretilecek enerji miktarını azaltmakta ve kazanç kaybına neden olmaktadır. Dolayısıyla kurulacak olan tesisin, enerji üretim miktarını hesaplarken gölgelenme kayıplarını da hesabımıza dahil etmemiz gerekmektedir ve verimli bir fotovoltaik tesis, gölgelenme kaynaklı üretim kayıplarını minimum seviyede tutacak şekilde dizayn edilmelidir.

Özetle, doğru bir güneş enerji santrali tasarımı yapabilmek adına; tesisi etkileyen gölgelenmelerden, panel bazlı gölge etkilerini bilmek ve tesisi bu etkileri göz önünde bulundurarak konumlandırmak 1’incil öncelik olmalıdır ki gölgelenme kaynaklı üretim kayıpları minimum seviyede kalmalıdır. Tam da bu noktada, PV*Sol Premium programımızın; her panel için ayrı ayrı gölgelenmeden ne kadar etkilendiğini ve üretimde % kaçlık bir kayıp yaşanılacağını bize gösteriyor olması, tasarımını yaptığımız güneş enerji santralinin panel konumlandırması için en doğru yerleşim yerini seçmemizi sağlamaktadır.

Valentin Yazılımlarda Kampanya Süresi: 14 – 16 Şubat 2021 arasında geçerlidir.

Detay Bilgi İçin: 0 216 452 04 02 – Web: https://catakli-enerji.com/

‘Naturelgaz’ Petrol Ofisi İstasyonlarında Oto CNG Satışı Gerçekleştirecek

Previous article

Tüpraş’tan Pandemi Döneminde 806 Milyon TL’lık Yatırım!

Next article

You may also like

More in Elektrik