Güneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Güneş Enerjisine 613 Milyar Dolar Yatırım Yapılabilir

0
Güneş Enerjisine 613 Milyar Dolar Yatırım Yapılabilir

Virginia merkezli, elektrik üretim ve dağıtım şirketi AES, 2021-2025 yılları arasında güneş enerjisine küresel boyutta 613 milyar dolar yatırım yapılabileceğini öngörüyor.

Virginia merkezli, elektrik üretim ve dağıtım şirketi AES, Avustralya’da faaliyet gösteren güneş enerjisi teknoloji firması 5B’ye yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Bu yatırımın stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten AES’ye göre, 2021-2025 yılları arasında güneş enerjisi üretimi için dünya çapında 613 milyar dolar yatırım yapılabilir.

S&P Global’de yer alan bilgiye göre, 5B tarafından sunulan Maverick teknolojisi ile geleneksel tesislere göre iki kat daha fazla enerji sağlanırken, yeni kaynakların inşa edilme süresi ise üç kat hızlanabilir.

Prefabrik güneş sistemleri kurulacak

5B Firması kullanılan bu Maverick teknolojisini, “dünyanın ilk prefabrik, düşük maliyetli ve yüzde 100 taşınabilir güneş enerjisi sistemi” olarak nitelendiriyor.

AES CEO’su Andres Gluski tarafından yapılan açıklamaya göre, 5B tarafından kullanılan teknoloji ile kurulan güneş enerjisi sistemleri, geleneksel güneş sistemlerine göre çok daha kısa bir sürede inşa ediliyor.

Hızla büyüyen güneş ve depolama pazarının en aktif yatırımcılarından biri olarak gösterilen AES, Haziran ayında da Oahu’da iki adet yeni güneş enerjisi ve depolama tesisi kurmak ve işletmek üzere çalışmalara başladı.

Projelerden biri, 35 MWh depolama alanına sahip 19,5 MW’lık bir fotovoltaik güneş sistemi, diğeri ise 240 MWh’lik batarya depolama sistemine sahip 60 MW’lık bir tesisten oluşuyor.

Ünlü İlaç Firması Tüm Üretim Süreçlerinde Yenilenebilir Enerji Kullanacak

Previous article

Avrupa Komisyonu, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Direktiflerini Gözden Geçiriyor

Next article

You may also like