EnerjiManşetRüzgar EnerjisiYenilenebilir Enerji

“Hedefimiz Bu Teknolojiyi Enerjinin Unicornu Yapmak”

0
Hedefimiz Bu Teknolojiyi Enerjinin Unicornu Yapmak

İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Büşra Nur Köseoğulları, kurucu ortağı olduğu Windagrotech’i ile ödüller almaya devam ediyor

İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Büşra Nur Köseoğulları, kurucu ortağı olduğu Windagrotech’in geri dönüşüme odaklanarak, karbon ayak izini azaltmayı hedeflediğini belirterek. “Topluma ekonomik açıdan fayda sağlamasının yanı sıra atmosfere ve doğaya zarar vermeden enerji üretmeyi istiyoruz.” dedi.

Projenin demosunu 2018 de tasarladıklarını ve başarı vadeden tork değerini elde edince patent başvurusunu hem Türkiye hem de Avrupa bazında yaptıklarını belirten Köseoğulları, şu ifadelerde bulundu:

“Patent kapsamında likit transfer sistemiyle verimlilik artırma da söz konusu fakat hem yazılım hem de mühendislik çalışması gerektireceği için bunun üzerine ilerleyen zamanlarda odaklanmayı düşünüyoruz. İnovasyonun çalışma mekanizması rüzgar yönünden bağımsız olarak ve düşük rüzgar hızlarından itibaren etkin olduğu için başta tarımsal faaliyetler olmak üzere birçok alanda kullanım kolaylığı getiriyor. Hedefimiz bu teknolojiyi hem Türkiye’de hem de dünyada enerjinin unicornu haline getirmek.”

2019 yılı boyunca İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinden Mert Sugür’ün de ekipte yer alarak girişimcilik konusunda destek sağladığını belirten Köseoğulları şu açıklamaları ekledi:

“Projemiz The European Institute of Innovation & Technology (EIT)’den iki ödül aldı. 2019 Eylül ayında da Impact Hub’da düzenlenen EIT Food RIS Innovation Prizes yarışmasında 1. seçildik. 2019 yılı Kasım ayında 5 aylık kuluçka sürecinin sonunda EIT Food Seedbed finalinde 18 finalist arasından 1’inci seçildik. Portekiz’de elde ettiğimiz bu başarı hem kendimizi hem de Türkiye’yi temsil ettiğimiz için bizi çok gururlandırdı. Bu sene girişimlerine hız kazandırmak isteyenlere özel tasarlanmış olan EIT Jumpstarter yarışmasına seçildik ve 2020 Haziran ayı boyunca EIT Innoenergy desteğiyle mentörlük alacağız.”

Son 18 Yılın 585. Barajı Olan Kars Barajı’nın Açılışı Yapıldı

Previous article

Çatısı Olmayanlar da Güneş Enerjisinden Faydalanabilecek

Next article

You may also like

More in Enerji