GündemHidrokarbonPetrol & Doğalgaz

İGDAŞ, Doğal Gaz Faturalarına Dair Açıklama Yaptı

0

İGDAŞ, koronavirüs salgını süresince doğal gaz faturaları ile ilgili gerçeği yansıtmayan haberler nedeniyle açıklamada bulundu

İGDAŞ, bazı basın organlarında çıkan ve gerçeği yansıtmayan haberler nedeniyle bir açıklamada bulundu. Açıklamada şu şekilde yayımlandı:

“Bazı basın organlarında çıkan ve gerçeği yansıtmayan haberler nedeniyle bir açıklama zorunluluğu doğmuştur:

1. Doğal gaz dağıtım piyasası mevzuatla çerçevesi çizilmiş, düzenleyici ve denetleyici kurum ve kurulların gözetim ve denetiminde bir piyasadır. Dolayısıyla söz konusu piyasada faaliyet gösteren hiçbir kurumun, yasal mevzuat ve düzenleyici ve denetleyici kurum ve kurulların belirlediği kuralların aksi yönde bir tasarrufu söz konusu dahi olamaz.

Doğal gaz tüketim miktarı ve karşılığı bedelin fatura düzenlenmek suretiyle abonelerimize bildirimi yasal zorunluluktur. Bu çerçevede, EPDK‘nın geçmiş iki yılın ortalaması alınarak kıyasen fatura düzenlenmesi şeklindeki uygulaması, karantina ilanı gibi belli şartlara bağlanmıştır. İstanbul‘da söz konusu şartları gerektiren bir durum meydana gelmemiştir.

Dolayısıyla EPDK kararlarına uygun olarak kurumumuzca kıyasen fatura
düzenlenmemektedir. Daha önce de olduğu gibi gerçek tüketim üzerinden ve sayaçlar yerinde okunarak fatura oluşturulmaktadır. Bu durum, bazı yayın organlarında ifade edildiği gibi EPDK kararının uygulanmaması değil; aksine EPDK kararının uygulanmasının bir gereğidir.

2. Doğal gaz fatura bedelleri, mevzuat hükümleri çerçevesinde ve mevzuatın belirlediği tarifelere uygun olarak belirlenmektedir. Burada kurumumuz dahil hiçbir dağıtıcı firmanın herhangi bir inisiyatifi, mevzuat gereği söz konusu değildir.

3. Doğal gaz faturaları sayaç okuma tarihinden itibaren geriye dönük ortalama bir aylık bir süreyi kapsadığı için, örneğin 15 nisanda okunan bir sayaç geriye dönük olarak 15 Mart- 15 Nisan dönemini kapsamaktadır.

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen Koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak amacıyla alınan tedbirler kapsamında, Evde Kal uygulaması doğal gaz tüketimini bu dönemde günlük bazda artırmıştır.

Bu durum özellikle salgına karşı tedbirlerin etkin olarak hayata geçirildiği 16-31 Mart ve 1 Nisan-15 Nisan dönemleriyle ilk Koronavirüs vakasının görüldüğü 1-15 Mart dönemi gaz çekiş rakamları kıyaslandığında açıkça görülmektedir.

4. Koronavirüs salgınının önleme tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde sayaç okuma işlemi gerçekleştirilememektedir. Yine salgın nedeniyle binalara girme ve sayaç okuma faaliyetleri normal zamanlara göre nispeten daha güç olabilmektedir. Bu durum her ay 6.5 milyon aboneye hizmet veren kurumumuzun sayaç okuma günlerini ve dolayısıyla fatura sürelerini uzatmaktadır. Talep halinde abonelerimize gerekli ödeme kolaylıkları ayrıca sağlanmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Benzin, Motorin ve Otogaza Zam Zam!

Previous article

ABD’li Senatörden Suudi Arabistan’a “Petrol” Tehdidi

Next article

You may also like

More in Gündem