Güneş EnerjisiYenilenebilir Enerji

İki Farklı Ülkede Yeni Güneş Enerjisi Santralleri Kurulacak

0

Yunanistan’da toplam 3 Gigawattlık, İspanya’da da toplam 950 Megawattlık olmak üzere yaklaşık 4 GW lık GES’ler kurulacak

Yunanistan, ülkede maden bölgesi olarak anılan iki sahada toplam kapasitesi 3 gigawattı bulan güneş enerjisi santrali kuracak. YunanistanYenilenebilir enerji kapasitesini son yıllarda önemli ölçüde artırdı. Ülke ayrıca 2028 itibarıyla kömür kullanımını sonlandırmayı planlıyor.

Bu strateji kapsamında ülkede maden bölgesi olarak bilinen iki sahada 3 GW’lık GES kuracak olan Yunanistan’ın söz konusu yatırımlarını Yunanistan Ulusal Elektrik Kurumu Public Power Co. finanse edecek.Buna göre kurum tarafından Yunanistan’ın kuzeyinde yer alan linyit madeni sahasında 2 GW, diğer bir sahada ise 1 GW olmak üzere toplamda 3 GW’lık güneş enerjisi kapasitesi oluşturulacak. Santrallerin kurulumu gelecek yıl başlayacak.

İspanya’da 950 MW’lık GES

Fransız enerji şirketi Total ve İspanyol Powertis, İspanya genelinde toplam 950 megawatt kapasiteli güneş projesini ortaklaşa hayata geçirecek.Madrid merkezli güneş enerjisi geliştiricisi Powertis SA, Fransız enerji grubu Total ile İspanya’da yaklaşık 1 GW değerinde güneş enerjisi projesini kapsayan bir ortak geliştirme anlaşması ve elektrik satın alım
anlaşması (PPA) imzaladı.

Powertis yaptığı açıklamada, Total ile Total’in Şubat 2021’e kadar geliştirdiği güneş enerjisi projelerinden satın alma hakkını elde ettiği bir ortak girişim (JV) kurduklarını belirtti. Powertis’in İspanya’nın çeşitli bölgelerinde çeşitli aşamalarda toplam 950 MW kapasitede güneş projeleri bulunuyor. Söz konusu projelerin tamamlanabilmesi için 767,5 milyon dolar yatırım ihtiyacı ortaya çıkacak.

Ford Motor Motor ve Araç Üretimini 1 Ay Daha Erteledi

Previous article

EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz Yerli Jeneratörü Anlattı

Next article

You may also like