EnerjiGündemHidrokarbonKömürManşetPetrol & Doğalgaz

İklim Anlaşması’nı Onaylamayan Tek G20 Ülkesi ‘Türkiye’

0
iklim-anlasmasini-onaylamayan-tek-g20-ulkesi-turkiye

2020 yılı Türkiye’de en çok hava olayının görüldüğü yıl olurken başta şiddetli yağışlar, fırtına ve dolu olmak üzere Türkiye’de 984 aşırı hava olayı görüldü.

İklim krizi küresel bir sorun ve çözümü için 191 ülke Paris İklim Anlaşması’nı onaylarak bir araya geldi. Türkiye #ParisiOnayla’mayan 6 ülkeden biri. TBMM’nin süreci tamamlamasına yönelik 45 sivil toplum kuruluşu tarafından imza kampanyası da sürdürülüyor.

Türkiye, iklim değişikliğini durdurmak için tüm ülkeleri bir araya getiren Paris Anlaşması’nı 2016 yılında imzaladı. Ancak, aradan 5 yıl geçmesine rağmen Paris Anlaşması TBMM’de gündeme getirip henüz onaylamadı.

İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne taraf 197 ülkeden 191’i Paris Anlaşması’nı imzaladı ve onayladı. Onaylama sürecini tamamlamayan 6 ülke kaldı. Eritre, İran, Irak, Libya, Yemen ve Türkiye… Dünyanın geri kalanı ise iklim politikaları açısından daha iddialı bir döneme girdi. Avrupa Birliği 2030 yılına kadar emisyonlarını % 55 azaltmayı ve 2050 yılına kadar da karbon nötr olmayı hedefliyor. Çin, 2060 için karbon nötr olma hedefini; Japonya, Güney Kore, Güney Afrika ve Kanada ise sıfır emisyon planlarını açıkladı. ABD ise Paris Anlaşması’na geri döndü. Karbonsuz yeni bir düzen kuruluyor ve Türkiye bu düzenin dışında kalıyor.

Sanayi Devrimi öncesine kıyasla dünyanın ortalama yüzey sıcaklığındaki artış 1,2 dereceyi buldu. İklim krizinin etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz; kurak geçen kışlarşehirleri vuran dolular, sıcak hava dalgaları, sellerin yıkıcı etkilerini yaşıyoruz. Paris Anlaşması’nın asıl hedefi olan sıcaklık artışını 1,5 derecenin altında tutmak için fazla zamanımız kalmadı. Bunun için önümüzdeki 10 yılda emisyonların yaklaşık yarı yarıya azalması gerekiyor. En çok seragazı emisyonu üreten 20 ülkeden biri olan Türkiye’nin de hemen harekete geçmesi gerek.

İklim krizini önlemenin formülü biliniyor. 

Petrol, kömür ve doğalgaz kullanımını hızla en aza indirmek ve 2050 yılına gelmeden sıfırlamak; deniz, orman gibi karbon yataklarını korumak ve iyileştirmek. Türkiye petrol ve doğalgazda zaten dışa bağımlı, tükettiği kömürün de yüzde 60’ını ithal ediyor. Yerli kömür ise hem kalitesiz hem de hava ve su kirliliğine yol açıyor. Diğer yandan Türkiye’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir kaynaklarla ekonomik ve çevresel bir dönüşüm başlatması mümkün. Enerjiyi daha tasarruflu ve verimli kullanmak, rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını önceliklendirmek hem iklimi hem de Türkiye’nin ekonomisini korur.

Bilimsel çalışmalar Türkiye’nin iklim krizinden en çok etkilenecek ülkelerden biri olduğunu gösteriyor. Tanıklık ettiğimiz sıcak hava dalgaları, sel baskınları, şiddetli yağışlar ve kuraklıklar yaklaşan felaketin ilk uyarıları. Bu felaketi önlemenin ve iklim krizinden çıkmanın yolu, bir an önce harekete geçerek Paris Anlaşması’nı onaylamaktan ve küresel iklim hareketinin bir parçası olmaktan geçiyor. Bu yüzden de Türkiye daha fazla beklemeden Paris Anlaşması’nı onaylamalı ve iklim krizini durdurma konusunda ilk adımı atmalı.

İlgili İmza Kampanyası İçin TIKLAYIN >>>

Destek Veren Kuruluşlar

Akdeniz Koruma Derneği
Antalya Ekoloji Meclisi
Ayvalık Tabiat Platformu
Bartın Platformu
Bergama Çevre Platformu
Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
Bursa’ya Temiz Hava
ÇETKO-Adana
ÇYDD  Oktay Ekinci Çevre Birimi
Doğa Derneği
Doğa Koruma Merkezi
Doğader
Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP)
Ekoloji Birliği
Ekosfer
Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği
Fridays For Future Türkiye
Fridays For Future Bursa
Foça Forum
Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP)
Greenpeace Akdeniz
Her Yer Kazdağları
İDA Dayanışma Derneği
İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği
Kadın Balıkçılar Derneği
Karaburun Kent Konseyi
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği
Kazdağları Kardeşliği
Koza Dağcılık Kültür Sanat ve Spor Kulübü
Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi
Sosyal İklim Derneği
Söke Çevre Platformu (SÖKEÇEP)
Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFİA)
TEMA Vakfı
TOHUM  Eğitim, Kültür, Doğa Derneği
Validebağ Gönüllüleri
WWF-Türkiye
Yereliz – Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği
Yeşil Düşünce Derneği
Yeşil Gelecek Derneği
Yokoluş İsyanı
Yurttaşlık Derneği
Youth For Climate Turkey (İklim İçin Gençlik)
Yuva Derneği
Yuvam Dünya Derneği

Akkuyu Nükleer’den Sürdürülebilirlik Bağlantılı 2 Ayrı Kredi Alma Hazırlığı

Previous article

Elektrikli Yeni Dacia Spring Yollara Çıkıyor…

Next article

You may also like

More in Enerji