EnerjiGündemGüneş EnerjisiYenilenebilir Enerji

İlk Yerli Entegre Güneş Enerjisi Fabrikasına 1 Ay Kaldı!

0
dönmez kalyon

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi‘nde yer alan Türkiye’nin ilk yerli entegre güneş enerjisi fabrikasını ziyaret etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından şu açıklamalarda bulundu:

“Ağustos ayında devreye alacağımız Türkiye’nin ilk yerli entegre güneş enerjisi fabrikasını ziyaret ettik.

YEKA’larla başlattığımız yenilenebilir enerji dönüşümünde şimdi sıra, yerli AR-GE ve yerli teknolojiyle ürettiğimiz güneş panelleriyle gücümüzü enerjiye çevirme zamanı.”

Resim

Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim AŞ Genel Müdürü Ahmet Taşkın, mart ayında tesis ile ilgili şu açıklamaları yapmıştı:

“Fabrikamız, ingotwafermodül ve hücre üretimini de kapsayacak şekilde 4 birimden oluşan bir kompleks olacak. Fabrikanın yapımı devam ediyor. 15 Haziran itibarıyla tüm birimler faaliyete geçmiş olacak. Şu anda makinelerin bir kısmı geldi, bir kısmı yolda, bir kısmının da imalatı bitmek üzere. 15 Haziran’a kadar tüm kurulum işlemleri tamamlanıp ilk üretim başlayacak. İlk 3 yıl üreteceğimiz tüm panelleri kendimiz kullanacağız. Fabrikamızı dünyadaki en üst teknolojiye uygun olarak kurduk.”

Entegre tesis hakkında…

Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi‘nde inşaatı tamamlanan 80 bin metrekare kapalı alana ve 400 milyon dolar yatırım değerine sahip fabrikada, 1300 kişiye istihdam sağlanacak.

Silikon işleme teknolojisini Türkiye’ye kazandıracak fabrika, faaliyete geçtiğinde “ingotwaferhücre ve modül” imalatını tek çatı altında yapabilen Türkiye’nin ilk entegre tesisi olacak.

Yılda 500 megavatlık üretim kapasitesiyle hizmet verecek olan fabrikanın ilk üretimleri, Güneş YEKA 1 projesi kapsamında kurulacak toplam 1000 megavat kurulu güce sahip Konya Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nde kullanılacak.

EPDK’dan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Hakkında 2 Taslak

Previous article

Güneş Paneli Üretim Fabrikasında 100 Mühendis Yer Alacak

Next article

You may also like

More in Enerji