EnerjiGündemManşet

İlk Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Restoran McDonald’s Oldu

0
mc donalds

McDonald’s, enerji ihtiyacının % 100’ünü yenilenebilir enerjiden karşılayan net sıfır karbon restoranını tamamladı.

Geçen hafta McDonald’senerji ihtiyacının % 100’ünü net yıllık bazda karşılamak için yerinde yenilenebilir enerji yaratacak türünün ilk örneği bir restoranın yapımını tamamladığını söyledi. 

Disney World’te yer alan bu restoran, McDonald’s‘ın enerji ve su kullanımını azaltmak için çözümler içeriyor.

8.024 metrekarelik restoranın özellikleri:

  • Güneş panelli bir çatı, binaya entegre edilmiş fotovoltaik cam paneller ve tesisin dış tarafındaki güneş otopark ışıkları;
  • Havayı sirküle eden ve sıcaklığı düzenleyen otomatik enerji sistemi ve pasif havalandırma yemek odası;
  • Müşterileri restoranın sürdürülebilir tasarımı hakkında eğiten etkileşimli öğeler – elektrik üreten ve McDonald’s Golden Arches’i aydınlatan sabit bisikletlerden, çocuklara ve yetişkinlere yenilenebilir enerji hakkında bilgi veren tablet oyunlarına kadar hizmetler bulunuyor.

McDonald’s, Net Zero Energy statüsüne erişmelerine yardımcı olmak için gelecek yıl Uluslararası Yaşayan Gelecek Enstitüsü’nün Sıfır Enerji Sertifikasyonunu takip edecek. Ayrıca, restorandan alınan veriler 2015 baz yılına kıyasla 2030 yılına kadar şirketin sera gazı emisyonlarını %36 oranında azaltacağını gösteriyor.

Buna da 2019’da McDonald’s’ın ABD’de mevcut yenilenebilir enerji miktarını artıracak iki sanal güç satın alma anlaşmasına (VPPA) bağlanıyor. Yatırımlar aktifleşince üretilen enerji 2.500’den fazla restoran değerinde elektriğe eşdeğer olacak. Şirkete göre McDonald’s’ın yatırımları yılda 700.000 mt CO2 emisyonunu önlemeye yardımcı olacak.

Restoran, Disney’in, şu anda COVID-19 nedeniyle kapalı olan All-Star Resorts yakınlarındaki Buena Vista Drive üzerindeki mülkünün batı tarafında yer alıyor. Restoran şimdi, servis, Arabaya Servis ve McDelivery hizmetine açık. Ayrıca restoran yılın ilerleyen saatlerinde yemek servisi için açılacak.

Üniversite Enerji Hakkındaki Yönetmeliğini Kaldırdı

Previous article

Antalya B.B. Enerji Üretim Tesisi İçin Çöp Kabulüne Başladı

Next article

You may also like

More in Enerji