Jeotermal EnerjiManşetYenilenebilir Enerji

İngiltere’de bir kömür madeninin jeotermal ısı kaynağına dönüştürülmesi

0
Hebburn_England

İngiltere Hebburn’de madencilik mirası, Hebburn’ün eski kömür madenlerinden jeotermal enerji türeterek çığır açan yenilenebilir enerji planının oluşturulması yolunda devam ediyor

Güney Tyneside’de terk edilmiş kömür madenleri ile, yıllık karbondioksit emisyonlarını yüzlerce ton azaltacak çığır açan yenilenebilir enerji planı oluşturmaya hazırlanıyor. Milyonlarca liralık sistem, eski Hebburn Colliery’deki su basmış madenlerin jeotermal enerjisi değerlendirilecek ve konut kule bloğu da dahil olmak üzere belediyeye ait binaları ısıtmak için kullanılacak.

Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu’ndan 3,5 milyon İngiliz Sterlini fonu için ön onayı bulunan yenilikçi projenin, önümüzdeki hafta Güney Tyneside Konseyi Bakanı’ndan bir ana plan tasarımcısı atanmasını onaylaması isteneceği büyük adımı atması bekleniyor.

Şehrin konut yüksek katlı bloklarından birini ısıtmak için kullanılacak

Bölge Yönetimi ve Toplum Güvenliği Baş Üyesi Cllr Joan Atkinson, “Bu, İngiltere’deki ilk konsey maden suyu bölgesel ısıtma sistemlerinden biri olacak son derece yenilikçi bir program. Yılda 319 ton karbon emisyonunun azaltılması bekleniyor ve bu da 2030 yılına kadar konsey karbonunu nötr hale getirme çabalarımızda önemli bir bileşen olacak…”

Soğutulmuş su maden çalışmalarına geri gönderilecek ve güneş panelleri kullanılarak yerel olarak üretilen elektrik ve buna güç sağlamak için Birleşik Isı ve Güç Ünitesi kullanılacak. Ayrıca, fakir konutların enerji performansını yükseltme yükümlülüklerimizi karşılamamıza da yardımcı olacak, çünkü şehrin konut yüksek katlı bloklarından birini ısıtmak için kullanılacak.” dedi.

Kömür Otoritesi ve Durham Üniversitesi ile işbirliği içinde geliştirilen 7 milyon İngiliz Sterlini bütçeli proje, gelecekte ağın geliştirilmesi ve genişletilmesi için temel oluşturacak. Su, yeraltındaki taşkın kömür madenlerine 300-400 m’lik dikey sondaj delikleri açılarak üretilecek. Ana planın tasarımını besleyecek fizibilite ve anahtar bilgiler oluşturmak için pilot sondajlar açılacak.

Konsey, geçen Temmuz ayında bir iklim acil durumu ilan etti ve 2030 yılına kadar Güney Tyneside Konseyinin karbon nötr hale gelmesi için gerekli tüm adımları atmayı taahhüt etti. O zamandan bu yana kapsamlı beş yıllık eylem planıyla bir iklim değişikliği stratejisi geliştirdi.Cllr Atkinson açıklamalarına şöyle devam ettil: “Bu, karbon nötrlüğü ve daha çevreci, daha sürdürülebilir bir ilçe tutkumuza önemli bir katkı sağlayacak heyecan verici bir proje. Gelecek hafta Bakanlar Kurulu onayına tabi olarak, bir tasarımcının atanması önemli bir adım olacak.”

Hebburn jeotermal projesi Güney Tyneside Konseyi, Kömür Otoritesi ve Durham Üniversitesi’ni tarafından çalışımlakta.

Elektrikli Araç Sayısı 2050’de 1,1 Milyara Ulaşacak

Previous article

IRENA’dan Eyleme Geçme Çağrısı: Yenilenebilir Enerji Çözümün Temel Bir Parçasıdır

Next article

You may also like