EnerjiGündemManşet

IRENA’dan Yeni Bir Rapor Daha; “Yenilenebilir Enerji Yol Haritası”

0
ırena

IRENA’nın Avrupa Komisyonu için hazırladığı Yenilenebilir Enerji Yol Haritası’na göre, Orta ve Güney Doğu Avrupa ekonomileri 10 yıl içinde, artan enerji talebinin yüzde 34’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayabilir.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) yeni bir raporuna göre, Orta ve Güney Doğu Avrupa ekonomileri 10 yıl içinde, artan enerji talebinin yüzde 34’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayabilir.

IRENA’nın Avrupa Komisyonu için hazırladığı, “Orta ve Güney Doğu Avrupa Enerji Bağlantısı Girişimi (Central and South Eastern Europe Energy Connectivity -CESEC) Yenilenebilir Enerji Yol Haritası”na göre, bölgede yenilenebilir enerji kullanımının hızlandırılması, 2030’da CESEC vatandaşlarının enerji maliyetlerinde yaklaşık 3 milyar avro tasarruf sağlayabilir.

Dahası sağlık, çevre ve iklim hasarı gibi konulardaki toplam fayda ile 2030 yılındaki bu değer  35 milyar avroya çıkabilir.

IRENA’nın bölgeye yönelik sunduğu enerji dönüşümü yol haritasına göre, CESEC üyelerinin 2030’a kadar kuracağı enerji sisteminde ithal fosil yakıtlara daha az bağımlı olması ve rekabetçi maliyetlerle enerji sağlaması için 78 milyar avroluk ek yatırımın gerekli olacağı tahmin ediliyor.

Bunun yanı sıra, bölgede yenilenebilir enerji alımını hızlandırmanın, planlanan politikaların ötesinde emisyonları yüzde 21 oranında azaltacağı belirtiliyor.

IRENA’ya göre, politika yapıcıların enerji dönüşümü, ilgili düzenlemeler ve politikaları ekonomik kalkınmanın merkezine yerleştirmesi, COVID-19 salgınının sosyoekonomik etkisini hafifletebilir, yeşil toparlanmayı ve sürdürülebilir istihdam yaratmayı teşvik edebilir ve enerji sektörünün dönüşümünü hızlandırabilir.

Orta ve Güney Doğu Avrupa’nın yenilenebilir enerji alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden IRENA Başkanı Francesco La Camera,

Yenilenebilir enerji kaynakları, bölgenin enerji faturasını vatandaşların ve endüstrinin lehine azaltırken, enerji güvenliğinin sağlanması, hava kalitesinin iyileştirilmesi ve Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşılmasını sağlayacaktır.” dedi.

La Camera’ya göre, yenilenebilir enerji kaynakları, ülkelerin fosil yakıtları kullanımını bırakması için uygun maliyetli bir yol sunarken, modern, dayanıklı ve sürdürülebilir bir enerji geleceği sunuyor.

Avrupa Komisyonu Enerji Komiseri Kadri Simson, “Bu iyileşme döneminde yenilenebilir enerjilere yatırım yapmanın faydaları ekonomi, tüketiciler ve çevre için önemli. IRENA raporunda vurgulandığı gibi, güneş, rüzgâr ve hidroelektriğe odaklanmak yerel yeşil işler ve bölgedeki enerji işbirliğinden kazanç elde edilmesini sağlar.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin İlk Lityum İyon Pil Üretim Tesisinin Temeli Kayseri’de Atıldı

Previous article

Shell,Açık Deniz Rüzgâr Enerjisi ve Yeşil Hidrojene Yatırım Yapacak

Next article

You may also like

More in Enerji