ManşetYenilenebilir Enerji

IRENA’dan, Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Ulaşma Reçetesi

0
IRENA

IRENA, emisyonların azaltılmasını ve enerji dönüşümünü sağlayabilecek teknolojik yenilikler ve politikalar ile ilgili reçeteler belirledi. Ajansın işaret ettiği en büyük yenilik, elektrik şebekesi operatörlerinin gücü depolamasına ve yüksek talep zamanlarında dağıtmasına olanak tanıyan bataryalar.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (IRENA) göre, ülkelerin mevcut teknolojik yenilikleri benimsemeleri durumunda, elektrik üretiminin yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildiği bir dünya mümkün.

IRENA Yenilenebilir Enerji Piyasaları ve Standartlar Analisti Francisco Boshell, “Yenilenebilir enerji artık o kadar rekabetçi ki birçok coğrafyada elektrik üretimi için tercih edilen seçenek bu.” dedi.

Fosil yakıtlara olan bağımlılığın azaltılmasında, güneş enerjisi maliyetlerinin yüzde 82, rüzgâr enerjisi maliyetlerinin ise yüzde 39 oranında azalmasının etkili olduğunu açıklayan IRENA’ya göre, yeni teknolojilerin kullanılması enerji dönüşümünü hızlandıracak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektriğin kesintisiz olması için daha fazla yeniliğe ihtiyaç olduğunu belirten Boshell, Karma‘ya yaptığı açıklamada, “Değişken yenilenebilir enerji sistemlerinin entegrasyonu, hala büyük bir sorun.” ifadelerini kullandı.

En büyük teknolojik yenilik; bataryalar

IRENA, küresel ısınma ve kasırga ve kuraklık gibi aşırı hava koşullarıyla bağlantılı emisyonların azaltılmasını ve enerji dönüşümünü sağlayabilecek teknolojik yenilikler ve politikalar ilgili reçeteler belirledi.

IRENA’nın işaret ettiği en büyük yenilik, elektrik şebekesi operatörlerinin gücü depolamasına ve yüksek talep zamanlarında dağıtmasına olanak tanıyan bataryalar. Son 10 yılda batarya depolama maliyetleri yüzde 85 azaldı.

“Yapay zeka algoritmaları kullanılmalı”

Ajans ayrıca, talep ve üretimi daha iyi tahmin etmek ve büyük iletim şebekelerinin işlevlerini gerçek zamanlı olarak optimize etmek için yapay zeka algoritmalarının kullanılmasını savunuyor.

Bu arada, blockchain teknolojisinin de işlemleri kolaylaştırması ve enerji tüketicilerinin, elektrikli araçlarındaki bataryalardan veya çatılarındaki güneş panellerinden şebekeye geri enerji vermek için ödeme yapmalarına ve ödemelerini almalarına yardımcı olması bekleniyor.

Uzmanlar, tüketicilerin şebekeye enerji vermesi için politika yapıcıların finansal teşvikler sağlayan bir sistem tasarlamasının gerekli olduğuna işaret ediyor.

Boshell’e göre, “Tüm bu eylemlerin otomatik akıllı sözleşmelerle yapılması gerekecek ve blok zinciri buna yardımcı olacak.”

Yedek enerji sağlamak için kullanılan doğalgaz santralleri gibi eski altyapının bataryalarla değiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Boshell, bu durumun maliyetleri de azaltacağını belirtiyor.

Dünyada yenilenebilir enerji kullanımında son durum ne?

Elektriğinin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerjiden sağlayan İzlanda, enerjisinin yarısından biraz fazlasını yeşil kaynaklardan elde eden İsveç ve yüzde 33 ile Birleşik Krallık önemli örnekler arasında gösteriliyor.

Orta Afrika ülkesi Ruanda, elektriğinin yüzde 52’sini yenilenebilir enerjiden sağlarken, Latin Amerika, Uruguay ve Kosta Rika gibi ülkelerinde rüzgâr, güneş ve hidroelektrik kaynaklarından elde ettiği elektriğin oranı oldukça yüksek.

Genel olarak, Cape Verde, Avusturya ve Tuvalu da dâhil olmak üzere sekiz ülke, elektriğinin tamamını önümüzdeki 20 yıl içinde yenilenebilir enerjiden almayı hedeflerken, Danimarka tüm sektörler için yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefine sahip olan tek ülke.

Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye’nin En Büyük Anahtarıdır

Previous article

Güneş Enerjisi Projeleri ile Biyoçeşitliliği Artırmak Mümkün

Next article

You may also like

More in Manşet