ElektrikEnerjiGündemManşet

İşbir Elektrik “sessiz jeneratör” üretiyor

0

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) iştiraki olan İşbir Elektrik tarafından üretilen “”sessiz jeneratör””, kritik silah ve füze sistemlerinden İHA’lara kadar birçok savunma sisteminde kullanılıyor.Yurt dışında çalışan Türk işçilerin dövizli tasarruflarıyla kurulan TSKGV iştiraki olarak Balıkesir’de üretime devam eden İşbir Elektrik, savunma sanayisinde dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik projelere kesintisiz enerji sağlamak üzere çalışıyor.

Şirketin ASELSAN iş birliğiyle geliştirdiği “”taktik sessiz kabinli jeneratör”” birçok savunma sisteminde tercih edilir hale geldi.

İşbir Elektrik Genel Müdürü Burhan Özgür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, jeneratörlerde olması gereken motor, alternatör ve pano bileşenlerinden motor haricindeki tüm bileşenlerini kendilerinin ürettiğini söyledi.

Her büyüklükte jeneratör ürettiklerini ve piyasa sunduklarını ifade eden Özgür, bunun yanında özel ürünlere de imza attıklarını vurguladı.

İŞBİR Elektrik San. A.Ş. web sitesinde şirketin tarihçesi şöyle anlatılıyor; “Yurt dışında çalışan Türk İşçilerin dövizli tasarruflarıyla oluşturduğu ve 4148 ortağın katkılarıyla İŞBİR Holding A.Ş. bünyesinde dizel elektrojen grubu üretmek üzere, 15 Ağustos 1977 yılında kurulmuştur. 1981 yılında Türk Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, Türkiye nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla, sermayesinin %51 ini satın alarak İşbir Elektrik San. A.Ş. ye ortak olmuştur. 1981-1984 yılları arasında Hitzinger lisansı ile özgün alternatör üretimine başlamıştır.
Bu dönemde Yüce Milletimizin bağışları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin savunma sistem ve ürünlerini modern teknolojiye dayalı olarak geliştirmek için kurulan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakıfları, 1987 yılında birleştirilerek Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kurulmuş ve faaliyete başlamıştır.

1988 yılında sermayesinin %99,85 ini alarak İŞBİR Elektrik San. A.Ş. olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bünyesinde faaliyetlerine devam etmiştir.

O zamanın şartlarında mevcut imkânlar ile kurulmuş olan İşbir Elektrik San. A.Ş. geçmişten gelen tecrübesini günümüz teknolojisiyle birleştirerek, ülkemizin başta Dizel Elektrojen Grupları olmak üzere, aydınlatma seti, senkron ve asenkron alternatör, dinamik frekans konvertörü, vagon ışık jeneratörü, mobil dual jeneratör seti, marin jeneratörler üreten tek ve en büyük kuruluş olmuştur.

12.000 m² kapalı, 20.000 m² açık alana sahip olan fabrikasında, modern teknoloji, alanında uzman mühendis, teknisyen ve kalifiye personeli ile üretimlerine devam etmektedir.”

Kaynak:
AA
Milliyet
İŞBİR web sitesi 

Nükleerden elektrik tüketimi en çok Japonya’da arttı

Previous article

Türkiye’nin sondaj gemileri Doğu Akdeniz’de

Next article

You may also like

More in Elektrik