Gündem

İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin İlk Etabı Açıldı

0

İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabı bugün açıldı. Hastanenin tamamının 15 Mayıs’ta açılacağı duyuruldu

Avrupa’nın en büyük yoğun bakım kapasitesine sahip hastanelerden biri olan İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabının açılışı ve yerli yoğun bakım solunum cihazlarının teslim töreni gerçekleştirildi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemiyle teşrifleriyle gerçekleştirilen törene:

 • Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve
 • İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Koca açılış töreni öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi hakkında verdiği bilgide;

Hastanenin bütünüyle 15 Mayıs’ta faaliyete geçeceğini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, törende bilgi verirken yerli ve milli yoğun bakım solunum cihazlarının ilk kısmını teslim ettiklerini Mayıs ayının sonuna kadar 5 bin cihazın üretilmiş olacağını ifade etti.

istanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye sağlık hizmetlerinde bir destan yazmıştır”

Ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan“Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin dahi çöktüğü, insanların hastane koridorlarında yetersiz müdahale sebebiyle öldüğü günlerde elimizdekinin kıymetini iyi bilmeliyiz. Türkiye yoğun bakım yatağı sayısındaki üstünlüğü ile bu sürece oldukça avantajlı girmiştir.

Bu dönem içerisinde kararlı bir  adım attık, Yeşilköy havaalanının bir bölümüne 45 günde 1005 yataklı hastane inşa edeceğiz dedik, tek odalı olmak üzere, şu anda bu hastanemizin inşası devam ediyor. Aynı şekilde yine Sancaktepe’de aynı oda sayısına sahip bir başka hastaneyi daha yapıyoruz.

Yeşilköy’de ve Sancaktepe’de hava ulaşımı olacak şekilde tedbirimizi aldık. Ve bununla uluslararası camiaya da hizmet verme imkânı yakalayacağız.” diyerek sadece bugüne değil 10 yıl sonrasına da cevap verebilecek bir yatırım yaptıklarını ifade etti.

Sağlık alanında yapılan reformlarla hem altyapının hem de sistemin güçlendirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

“Artık tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği, kamu-özel işbirliği ile bugüne kadar 10 şehir hastanesini hayata geçirdik. İnşası devam eden 8 şehir hastanesinin büyük bölümünü bu yılsonuna kadar hizmete almayı planlıyoruz. Şehir hastanelerimiz aynı zamanda ülkemizin sağlık turizminin de lokomotifleri olacaklardır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını emeği geçen herkese teşekkür ederek bitirdi.

Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi

Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği modeli ile 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi tamamlandığında Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi olacak.

istanbul

Başakşehir Şehir Hastanesi kampüsü içerisinde: 

 • 469 yatak kapasiteli Genel Hastane,
 • 327 yatak kapasiteli Kalp ve Damar Hastalıkları,
 • 311 yatak kapasiteli Ortopedi ve Nöroloji,
 • 521 yatak kapasiteli Çocuk,
 • 359 yatak kapasiteli Kadın Doğum,
 • 367 yatak kapasiteli Onkoloji,
 • 128 yatak kapasiteli Psikiyatri ve
 • 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve
 • Rehabilitasyon Hastanesi

bulunuyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Başakşehir Şehir Hastanesi ile ilgili sosyal medya hesabında şu açıklamalarda bulundu:

“Yüksek kapasite, gelişmiş altyapı, yetişmiş insan kaynağı, yerli teknoloji ve tüm bunları hayata geçiren Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğiyle milletimizin yanında, dünyaya örnek olmaya devam ediyoruz.”

SON DAKİKA! EPGİS Duyurdu: Benzin Fiyatlarında İndirim

Previous article

Geleceğimiz Güneş Rüzgar ve Jeotermalde

Next article

You may also like

More in Gündem