ElektrikGündem

İstanbul’da Sayaçlar Okunmaya Devam Ediyor

0

Korona virüsü nedeniyle alınan kıyas fatura uygulamasının yarattığı kafa karışıklığı devam ediyor. 

Milyonlarca vatandaş kendilerine gelen faturaların, önceki yılların ilgili ayında yaptıkları kullanım ortalamalarına göre gönderildiğini düşünüyor. Ancak resmi kurumlar bunun böyle olmadığını söylüyor. Çünkü EPDK‘nın açıklamasında da belirtildiği gibi, bu uygulamanın hayata geçmesi için, o bölgenin karantina bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. İstanbul‘da böyle bir yer olmadığı için sayaç okuma işlemleri önceden olduğu gibi aynı şekilde devam ediyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), nisan ayının başında yaptığı duyuru ile, korona virüsü salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralına uymak adına, karantina bölgesi ilan edilen yerlerde elektrik ve doğal gaz sayaçlarının okunmayacağını, bu bölgelerde yaşayan vatandaşlara, mevsimsellik de dikkate alınarak, tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden fatura gönderileceği açıklamıştı.

Son dönemde vatandaşların yüksek fatura bedellerine tepkisi artarken, bu durumun söz konusu uygulamadan kaynaklandığı düşünülüyordu. Ancak İGDAŞ ve CK Enerji Boğaziçi Elektrik tarafından yapılan açıklamalara göre durum tam olarak da öyle değil. Çünkü İstanbul’da şu an için karantina bölgesi ilan edilen bir yer olmadığından bu uygulama hayata geçmiş değil. İstanbul’da hala sayaçlar okunuyor ve faturalar o ayın kullanım miktarına göre kesiliyor.

Osmangazi EDAŞ’tan Sağlık Çalışanlarına Öncelikli Hizmet

Previous article

Dünya Bankası: Enerji Emtia Fiyatları Yüzde 40,3 Düşecek!

Next article

You may also like

More in Elektrik