ElektrikEnerjiGündemGüneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

‘İzmir Aliağa OSB’deki İlk Endüstriyel Çatı Ges Projesi Tamamlandı

0
aliaga

Gülermak Çelik Konstrüksiyon için kurulan çatı üstü güneş enerji sisteminin geçici kabulü bu hafta tamamlandı. 2,64 MWP büyüklüğündeki santral zorlu kış şartlarında da peak seviyesine yakın üretim gerçekleştirilecek şekilde tasarlandı.

Santral; Aliağa’da kurulan ilk endüstriyel GES projesi olmasının yanı sıra performans kaybını önlemek için yapılan özel düzenlemeler ile de öne çıkıyor. Bu düzenlemeler sayesinde santralden zorlu kış şartlarında da yaz aylarındaki yüksek verimin alınması mümkün olacak. Bu performansı sağlayabilmek için PV üreteçler ve PV modüller arasındaki kaybı minimize etmek üzere PV üreteçler çatı üzerinde konumlandırılacak şekilde projelendirildi. Paneller akım sınıfına göre montajlandı. PV modül dizileri kendi içerisinde en yüksek güçteki akım değerine göre dizayn edilerek uygulandı. Buna ek olarak dize-inverter bağlantılarında Güney-Doğu-Batı cepheleri için ayrı ayrı MPPT girişleri kullanıldı.

Projenin kurulumunda, 6690 adet Phono Solar 395Wp Monoperc güneş paneli, 18 adet SMA 110kW inverter ve montaj sistemi olarak PMS çelik konstrüksiyon kullanıldı. Projeyle yılda 3 milyon 711 bin kilovatsaat elektrik üretmesi hedefleniyor. Böylelikle Toplam 157.000 m2 alan ve yapısal &mekanik çelikte 30.000 ton /yıl üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük çelik fabrikalarından birine sahip olan ve ürünlerini 50’nin üzerinde ülkeye ihraç eden Gülermak Çelik, ürünlerinin yaklaşık 1/4ünü güneş enerjisinden gelen elektriği kullanarak üretecek.

‘Aksa Enerji’ The One Awards’da “Yılın En İtibarlısı” Ödülünü Aldı

Previous article

‘Mamak Belediyesi’nden Çatı Tipi Güneş Enerji Santrali Kurulması İçin Protokol

Next article

You may also like

More in Elektrik