Atıktan Enerji ÜretimiManşetYenilenebilir Enerji

İzmir Aliağa’da entegre atık geri kazanım tesisi kurulacak

0
Akademi Çevre, İzmir’in Aliağa ilçesinde 4,2 milyon lira yatırımla kuracağı entegre atık tesisinde atıkları geri dönüştürecek

Akademi Çevre, İzmir’in Aliağa ilçesinde 4,2 milyon lira yatırımla kuracağı entegre atık tesisinde atıkları geri dönüştürecek

İzmir İli, Aliağa İlçesi, Helvacı Mahallesi’nde, Akademi Çevre Entegre Atık Yönetimi Endüstri A.Ş. tarafından Tehlikeli Atık Geri Kazanım, Tehlikesiz Atık Geri Kazanım, Ambalaj Atığı Geri Kazanım, Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma, Hurda Metal /ÖTA İşleme, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya (AEEE) İşleme, PCB (Poliklorlu Bifenil) Arındırma, Atık Ara Depolama, Tanker Temizleme, Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) Geçici Depolama, Akü ve Pil Geçici Depolama, Ömrünü Tamamlamış Lastik (ÖTL) Depolama ve Tehlikesiz Atık Toplama-Ayırma Tesisi projesinin hayata geçirilmesi planlanıyor. 

4,2 milyon lira değerindeki proje, atık malzemelerinin fiziksel işlemlerden geçirilerek tekrar kullanılmasını sağlamakla beraber, çevresel kirliliğin azaltılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Tesiste kabul edilecek atıklar fiziksel işlemlerle işleme, arındırma, geri kazanım ve depolama proseslerine tabi tutulacak. 

TESİSİN KAPASİTESİ

Tesiste yılda 10 bin ton tehlikeli atık imha edilecek. Yılda 1000 ton katalizör, 30 bin ton atık plastik, 20 bin ton atık kablo, 10 bin ton atık ahşap, 20 bin ton atık cam, 1000 ton fotoğraf endüstrisinden kaynaklanan atı, 10 bin ton ön işlem-hacim küçültme, 1000 ton kartuş toner geri kazanımı gerçekleştirilecek. Yine yılda 30 bin ton ambalaj atığı toplama ve ayırma faaliyetinin yanında 30 bin ton hurda metal ve ömrünü tamamlamış araç (ÖTA) işleme ve toplam 166 bin ton Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya (AEEE) işleme çalışmaları yapılacak. 

TAMAMI İTHAL EDİLEN SF6 DA ÜRETİLECEK

Tesiste ayrıca elektrik dağıtım firmalarının kullandığı kesicilerde açma kapama esnalarında ark oluşumunu engelleyen bir gaz olan SF6 de geri kazanılacak. SF6 geri kazanım kapasitesinin yılda 500 ton olması planlanıyor. Tamamı yurt dışından ithal edilen bu gazın CO2’ye göre 2.000 kat daha fazla sera gazı etkisi bulunuyor. 

Petrol Sektörüne Yönelik Covid-19 Tedbirleri Açıklandı

Previous article

Dünya Bankası Yatırım Geliştirilmesini Destekliyor

Next article

You may also like