ElektrikManşet

Japonya, 114 Kömür Yakıtlı Elektrik Santralini Kapatacak

0
Japonya, 114 Kömür Yakıtlı Elektrik Santralini Kapatacak

Japonya, 2030 yılına kadar yaklaşık 100 eski ve verimsiz kömür yakıtlı elektrik santralinin faaliyetini durdurmayı veya kapatmayı istiyor.

Japonya Hükümeti, ülkedeki 140 kömür yakıtlı santralin 114’ünü verimsiz olarak değerlendirdi. Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’ndan bir yetkili, Japonya’nın 2030 yılına kadar verimsiz kömür santrallerini aşamalı olarak kaldırmayı planladığını ancak şu an için alınan bir karar olmadığını belirtti.

Başka bir bakanlık yetkilisi de açıklamasında, kömürün Japonya’nın enerji arzının yüzde 32’sini oluşturduğunu ve ülkenin 2030 yılına kadar yüzde 26 hedefine ulaşması için önlemler alması gerektiğini söyledi. Japonya Hükümeti, fosil yakıta bağımlı olduğu için sivil toplum kuruluşları, bazı ülkeler ve büyük Japon şirketleri tarafından eleştiriliyor.

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olarak gösterilen Japonya, 2011’deki Fukuşima nükleer felaketinden sonra kömür kullanımını artırdı. Bu durum bir zamanlar Japonya’nın elektriğinin yaklaşık üçte birini sağlayan çoğu nükleer reaktörün kapanmasına yol açtı.

GÜNDER Başkanı Kaleli: Güneş enerjisi Sistemlerinin Dijitalleşme Hızı Artıyor

Previous article

DSİ Hidroelektrik Enerji Dairesi Başkanlığı’ndan İki Anlaşma

Next article

You may also like

More in Elektrik