Jeotermal EnerjiManşetYenilenebilir Enerji

Champs-Sur-Marne’de Jeotermal Isı Projesi İçin İki Kuyu Sondajı Başarıyla Tamamlandı

0
Champs-Sur-Marne’de Jeotermal Isı Projesi İçin İki Kuyu Sondajı Başarıyla Tamamlandı

Fransa’nın büyük Paris bölgesindeki Champs-sur-Marne jeotermal bölgesel ısıtma projesi sondaj kampanyasını başarıyla tamamlayarak ısıtma tesisi inşaatı için gerekli olan kaynakları doğruladı

Paris – Vallée de la Marne (CAPVM) ve GéoMarne kentsel topluluğu, Aralık 2019’da başlayan Champs-sur-Marne jeotermal sondaj kampanyasının stratejik aşamasını başarıyla tamamladıklarını açıkladı.

Kampanyanın amacı, Fransa’nın büyük Paris bölgesindeki Champs-sur-Marne ve Noisiel belediyelerinde 10.000 konut eşdeğerini ısıtmak için tamamen yeşil ısı sağlayacak sudan faydalanmak amacıyla 1.900 m derinliğe ulaşmaktı.

Descartes şehri Champs-sur-Marne’nin kalbinde üç ay çalıştıktan sonra, GéoMarne ekipleri 1.900 m derinlikte iki yönlü kuyu sondajını başarıyla sonuçlandırdı.

ENGIE Solutions artık jeotermal kaynağı akış ve sıcaklık açısından doğrulayabiliyor; 70 derece santigrattaki akışkan, 350 m3/s’lik bir debi ile üretilebilecek.

Sondajın tamamlanması ve ardından yapılan kesin testler, iletim ağının inşasına ve gelecekteki aboneleri birkaç hafta içinde ısıtma ağına bağlamak için alt istasyonlarının yerleşimini mümkün kılmaktadır.

Proje, ADEME ve Ile-de-France Bölgesi tarafından desteklenmektedir.

Jeotermal enerji ile % 82 oranında beslenecek olan bölgesel ısıtma şebekesi 40 milyon Euro’luk bir yatırım gerektirmektedir. Ile-de-France bölgesi bu projeyi 4 milyon Euro ya da yatırımın % 10’u ile desteklemekte ve ısı fiyatındaki düşüşten tam olarak faydalanan müşterilerin yararına aktarmaktadır. Bu destek, iddialı bir senaryo seçerek, yenilenebilir enerji üretimini jeotermal enerji ile 2015 üretimine göre 3,5 kat artırmayı hedefleyen bölgesel enerji-iklim stratejisinin uygulanmasının bir parçasıdır.

Chaleur Fonu’nun bir parçası olarak ADEME, bu iddialı projeye 6 milyon Euro’luk mali destek sağlayarak Paris’in doğusunda derin jeotermal enerjinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Projenin sonu, GéoMarne projesi için kitle fonlamasının sonunu da işaret etmektedir. Gerçekten de, bölge halkı ve daha geniş kapsamlı, Ile-de-France sakinleri, üç aşamada Lumo platformuna açık bir cihaz sayesinde daha erdemli bir enerji karışımına geçişte projeye katılma fırsatı bulmuştur; destek Şubat ayı başında 1 milyon Euro eşiğine ulaşmıştır.

Projeyi vatandaşlara açma sürecinde, 400’den fazla ziyaretçi (bölge sakinleri, ortak mülkiyet temsilcileri, ev sahipleri, ortaklar, vb.) sondaj sahasını ziyaret etme ve projenin farklı bileşenlerini keşfetme fırsatı bulmuşlardır.

2050 Yılına Kadar Yeni Zelanda İçin ‘Sıfır Karbon’ Geleceği Sağlamada Jeotermalin Rolü

Previous article

Bursa’dan Atıktan Enerji Üretimi Dahil Dev Çevre Yatırımı

Next article

You may also like