Enerji

Kamu, Enerji ve Madenciliğe 15 Milyar TL Yatırım Yapacak

0

Kamu bu yıl enerji ve madencilik sektöründe toplam 15 milyar 390 milyon 401 bin lira tutarında yatırım yapacak

Kamunun bu yıl enerji ve madencilik sektöründe 15 milyar 390 milyon 401 bin lira tutarında yatırım yapması öngörülüyor. Bu yatırımların en büyük kısmını 5 milyar lirayla Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) gerçekleştirecek. 2020 Yılı Yatırım Programı’ndan yaptığı derlemeye göre, bu yıl enerji sektöründe 11 milyar 854 milyon 480 bin liralık kamu
yatırımı yapılacak.

Yatırımların 5 milyar liralık kısmı BOTAŞ tarafından gerçekleştirilecek ve bunun için 2 milyar liralık kısmı için dış kredi kullanılacak. BOTAŞ’ın yatırımlarından en büyüğü 1 milyar 438 milyon bin lirayla Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi’ne yapılacak yatırım olacak.Bunu, 1 milyar 299 milyon lirayla Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Projesi ve 1 milyar 105 milyon 595 bin lirayla Çanakkale ve Hatay’daki yüzer sıvılaştırılmış doğal gaz ünitesi yatırımları takip edecek.

Enerjide ikinci en büyük yatırım 4 milyar lirayla Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından gerçekleştirilecek. Şirketin yapacağı çeşitli iletim hattı yatırımları için 700 milyon liralık dış kredi kullanılacak. Bu yıl madencilik sektöründe yapılması planlanan yatırımlardan en büyük payı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) alacak. TPAO’nun çeşitli sondaj, petrol ve gaz sahası geliştirme çalışmaları, teçhizat ve kuyu tamamlama yatırımları için 2 milyar 534 milyon 752 bin lira harcanacak.

EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz Yerli Jeneratörü Anlattı

Previous article

AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ Tüm Sağlık Kurumlarına Özel Hızlı Hat ile 7/24 Hizmet Veriyor

Next article

You may also like

More in Enerji