EnerjiGündemManşet

Karbon Nötr Hale Gelmeyi Planlayan Ülkelerin Hedefleri!

0
karbon

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, SHURASTAT 18.sayılı raporunda iklim değişikliği ve karbon salınımı değerlendirdi.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, 29.12.2020 tarihinde yayımladığı SHURASTAT 18.sayılı raporunda şu sonuçları paylaştı:

Carbon Action Tracker girişimi tarafından yayımlanan Küresel Isınma Güncelleme Raporu’na göre ülkeler tarafından duyurulan mevcut iklim politikaları ve emisyon taahhütleri, küresel ortalama sıcaklık artışını Paris Anlaşması ile hedeflenen 1,5 derece seviyesi ile sınırlandırmak için yeterli değil. Ancak, 2020 sonunda açıklanan yeni taahhütler bu hedefe ulaşılması için umut veriyor.

Ülkelerin Paris Anlaşması’nın imzalandığı 2015 yılındaki politikaları sürdürmeleri sonucunda 2100 yılında ortalama yeryüzü sıcaklık artışının 2,1oC-3,9oC arasında gerçekleşmesi bekleniyordu.

2015-2020 arasında iyileştirilen iklim hedef ve taahhütleri çerçevesindeki eylemler ise ortalama artışı 2,1oC-3,3oC arasındaki bir seviyede sınırlandırabilecek.

2020 sonunda gündeme gelen yeşil mutabakat ile karbon nötr hale gelmeyi planlayan ülkelerin yeni hedefleri sonucunda ortalama artışın 1,7oC’nin altına düşmesi ve Paris Anlaşması hedeflerini yakalamak mümkün.

2060 yılına kadar emisyonların %63’ünün sıfırlanması sağlanabilecek!

Karbon salınımlarını sonlandırmayı hedefleyen Şili ve Yeni Zelanda’ya ek olarak karbon nötr olma hedefi açıklayan AB, Birleşik Krallık, Çin, Güney Kore, Kanada, günümüzde mevcut küresel sera gazı emisyonlarının yarısından fazlasına neden oluyor. ABD’nin de karbon nötr olmayı hedeflemesi durumunda emisyonların 2060 yılına kadar %63’ünün sıfırlanması sağlanabilecek.

Karbon Nötr Politikaları Haritası

Mevcut Sera Gazı Emisyonlarının Dağılımı

“Enerjiyi Verimli Kullanan Akıllı Ürün ve Çözümlerin Önemi”

Previous article

Vadeli Elektrik Piyasası Sanal Uygulaması Devreye Alındı

Next article

You may also like

More in Enerji