EnerjiGündemGüneş EnerjisiManşetRüzgar EnerjisiYenilenebilir Enerji

Karbonsuz Geleceğin Yakıtı: Rüzgar ve Güneş Enerjisi ile Destekli ‘Amonyak’

0
karbonsuz-gelecegin-yakiti-ruzgar-ve-gunes-enerjisi-ile-destekli-amonyak

Küresel karbon emisyonunun % 2’sinden sorumlu olan denizcilik sektörü, karbonsuz bir gelecek için harekete geçti. MarineDeal News‘in Eylül 2020 sayısında yer alan özel haberde, Türkiye’de rüzgâr ve güneş enerjisi ile desteklenmiş amonyak/hidrojen deniz yakıtı üretiminin geleceğine vurgu yapıldı.

Dünya’nın önde gelen denizcilik ülkeleri ve uluslararası şirketler araştırmalarını amonyağın deniz yakıtı olarak kullanımını hızlandırmak üzere yoğunlaştırmış durumdalar. Fosil yakıtlardan üretilen amonyağın tamamen karbon salımını olmadan bir yakıt haline gelebilmesi için elektrik kullanılarak üretilmesi gerekiyor. Karbonsuz ve temiz bir gelecek adına yeşil bir yakıt olarak öne çıkan amonyağın gelecekte, bu yakıtın üretimine yönelecek ülkelere çok ciddi gelirler sağlayacağı öngörülüyor.

“Amonyağın yeşil yakıt özelliği, güneş ve rüzgar enerjisi ile sağlanabilir”

“Amonyağın yakıt olarak en büyük avantajının karbon içermemesinden dolayı yanma sonucundakarbondioksit emisyonuna neden olmayan yeşil bir yakıt olduğunu belirterek şu açıklamalara yer verdi: “Yeşil yakıtlar arasında günümüzde en popüler olanı hidrojendir. Ancak hidrojenin depolanması ve transferi oldukça zor ve maliyetlidir. Bunun yanında enerji yoğunluğunun da çok yüksek olmaması hidrojenin taşıtlarda kullanımını güçleştiriyor. Amonyak bu noktada avantajlı bir yakıt olabilir. Amonyağın depolanması hidrojene göre daha kolay ve hidrojenden daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip. Bunun yanında amonyak üretimini konuştuğumuzda, amonyağı sadece bir yakıt olarak düşünmememiz gerekir.”

Amonyağın dünyada en çok üretilen kimyasallardan biri olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Doruk Doğu: “Tarım, ilaç, tekstil, temizlik ürünleri, soğutma, enerji gibi birçok sektöre kullanılmaktadır. Güncel hidrojen üretiminde iki ana sorun mevcut. 1’incisi bu proses için gereken hidrojenin çoğunlukla fosil yakıtlardan elde edilmesi. Hidrojen kaynağı olarak fosil yakıtların kullanılması üretim sürecinde karbondioksit oluşması ve dolayısıyla amonyağın yeşil yakıt özelliğini kaybetmesi anlamını taşıyor. Bu sorun ise rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak, hidrojenin suyun elektrolizi ile üretilmesi yöntemiyle aşılabilir.” ifadelerini kullandı.

‘EPDK’ Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nin Lisansını Verdi

Previous article

SEPAŞ Enerji’den Abonelerine Çağrı

Next article

You may also like

More in Enerji