EnerjiHidrokarbonKömürManşet

Kömür Kullanımını Sonlandırmak İçin 5 Milyar Euro!

0
kömür-enerjisi

Yunanistan, 5 Milyar Euro dengeleme programında kömür kullanımını 2028’e kadar sonlandıracakları planı açıladı.

Yunanistan, ülkenin karbon ayak izini azaltma hedefi kapsamında 2023 yılına kadar kömür kullanımını yüzde 80 oranında aşamalı olarak kaldırmak ve 2028 yılında da kömürden çıkış için 5 milyar euro (5,9 milyar dolar) harcayacak. Öte yandan 2015 yılında Yunanistan’ın kömür yakıtlı elektrik üretiminin enerji bileşiminin yüzde 41,6’sını oluşturduğu düşünüldüğünde bunun oldukça iyimser bir hedef olduğu kaydediliyor.

2019’da kömürün enerji bileşimindeki payı yüzde 27,9’a düştü. 2030’a kadar ülkenin kömür kullanımının tamamen yok edilemese bile yüzde 10’dan daha az küçük bir paya sahip olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca gelecek 10 yılda ülkenin yenilenebilir enerji kapasitesinin büyük bir artış kaydedeceği ve 2019-30 arası yeni kurulumların yüzde 85 ila 90’ının yenilenebilir olacağı tahmin ediliyor.

Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hatzidakis, yenilenebilir enerji ve diğer faaliyetlere yönelik özel yatırımların yolda olduğunu ve batı Makedonya ve Megalopoli’de 8 binden fazla istihdam yaratılmasına yardımcı olmasının beklendiğini söyledi.

“Batı Makedonya ve Megalopoli’de yaratılacak iş sayısı kaybedilecek iş sayısından daha fazla olacak.” diyen Hatzidakis, Yunanistan’ın yerel toplulukları desteklemek için yeni işletmelere vergi teşviklerini de değerlendireceğini sözlerine ekledi.

Sanayide Enerji Verimliliği Yarışması (SENVER-21) Düzenleniyor

Previous article

Metal Yakalılar ile Nasıl Bir Gelecek Bizi Bekliyor?

Next article

You may also like

More in Enerji