EnerjiGündemManşet

Küresel Enerji Sektöründeki Yeni Gelişmeler Milliyet Enerji Dergisi’nde

0
Milliyet enerji dergisi

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş üçüncü ayına girerken herkesin aklında beliren soruları Milliyet Enerji Dergisi cevaplıyor. Nisan ayısında Rusya doğalgazının hangi kaynakla ikame edilebileceği, değişen dinamiklerin fiyatları ne kadar etkileyeceği ve Türkiye’nin önünde bulunan yol ayrımı yorumlanıyor.

Milliyet Enerji dergisi, 25 Nisan Pazartesi günü yayınlanacak yeni sayısında Rusya-Ukrayna savaşının küresel enerji sektörü üzerindeki etkilerini alanında uzman isimlerle değerlendiriyor. Teknolojik gelişmelere ve çeşitli perspektiflere yer veren yeni sayıda, enerji kaynağı arayışlarında hem AB hem de Türkiye için alternatiflerin neler olduğunu masaya yatırıyor.

Enerji ticareti hareketlerini yapay zekâ teknolojisi kullanarak analiz eden Leslie Palti-Guzman Milliyet Enerji Dergisi’nin nisan sayısında Avrupa Birliği’nin doğalgaz özgürlüğünü kazanmak için atması gereken adımları değerlendirdi. ABD LNG’sinin (sıvılaştırılmış doğalgaz) yeterli olmayacağını vurgulayan Guzman, bu dönemin Türkiye için fırsat yaratacağının altını çizdi. Savaşın bugüne kadar yaşanan en büyük enerji krizine sebebiyet verebileceğini belirten Hollandalı enerji uzmanı Cyril Widdershoven, ilerleyen süreçte Rusya’nın Ukrayna’da nükleer ya da kimyasal saldırısı durumunda AB’nin de enerji yaptırımları yapmak zorunda kalacağını belirtti. 

Milliyet Enerji Dergisi’nin yeni sayısına konuşan BOTAŞ Eski Genel Müdürü Gökhan Yardım, dünyanın farklı bir enerji güvenliğine doğru evrildiğini anlatarak, Türkiye’nin bitecek yeni kontratlarındaki müzakerelerin kritik önemde olduğunun altını çizdi. Enerji uzmanı Ali Arif Aktürk ise küresel LNG piyasasındaki sıkışıklığın nedenlerini anlatırken, Türkiye’nin izleyeceği yolun Avrupa gibi LNG’den geçmek zorunda olduğunu belirtti. Bu ayki iklim sayfalarının konuğu Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise Bursa’da temiz ve yenilebilir enerji alanında yapılan yatırım çalışmalarını aktardı. 

25 Nisan Pazartesi günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Enerji Dergisi’ne, dijital platformlarda Dergilik, Getir, gazetelik ve Milliyet e-gazete uygulamalarından da erişilebilecek.

BOTAŞ Yeşil Enerji Kapasitesini 15 Megavata Çıkartıyor

Previous article

Dönmez ;2022, Bor Cevherinin Ürüne Dönüştüğü Yıl Olacak

Next article

You may also like

More in Enerji