EnerjiGündemManşet

Kuzey Buzulları Eridikçe Sibirya Suları Gemi Trafiğinde Rekor Kırıyor!

0
kuzey-buzullari-eridikce-sibirya-sulari-gemi-trafiginde-rekor-kiriyor

Kutuplar tarihin en sıcak yazını yaşarken Kuzey Denizi’ndeki buzulların daha önce görülmemiş bir hızla erimesi Sibirya’dan dünya piyasalarına ulaşan yeni bir ticaret rotası ve enerji koridoru meydana getiriyor.

Alaska’dan Sibirya’nın kuzeyinden Baltık Denizi’ne inen Kuzey Deniz Yolu’nda 2018’de 47 yük gemisi yolculuk gerçekleştirdi. 2020 yılının ilk 6 ayında ise 71 yük gemisi Kuzey Deniz Yolu’nu kullandı. Rusya bazı petrol tankerlerini ve kargo gemilerini artan bir hızla bu yoldan dünya pazarlarına ulaştırıyor. Rus yetkililer, 2024’ten itibaren buzulların sene boyunca hiç engel oluşturmayacağı deniz seferlerinin mümkün olacağını öngörüyor. Eğer buzullar bu hızla erimeye devam ederse, Kuzey DeniziKuzey Çin’den Avrupa’ya ticaret için önemli bir güzergâh haline gelebilir. Geçtiğimiz kış sezonunda 10 gün bölgede hava sıcaklığı sıfır derecenin üstünde kalarak rekor kırdı.

Rus gaz şirketi Novatek’in Yamal’daki LNG tesisinden ve Gazprom’un Novy Port’daki petrol tesisinden Avrupa ve Asya piyasalarına gaz ve petrol taşıyan tankerler güzergah olarak bu rotayı kullanıyor. Rus hükümeti Kuzey Denizi Yolu’ndan taşınacak yük miktarının bu yıl 32 milyon metrik tonu bulmasını bekliyor ki bu rakam 2018’de taşınan miktardan %78 daha fazla. Novatek, 2030’dan itibaren bu güzergâhtan yıllık 52 milyon ton LNG ihraç etmeyi planlıyor.

‘Facebook’ Yenilenebilir Depolama Teknolojisi İçin Yapay Zeka Kullanacak

Previous article

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı: Bina ve Hizmetler Sektörü

Next article

You may also like

More in Enerji