EnerjiGündemHidrokarbonManşetPetrol & Doğalgaz

LNG Taşıyıcılarının Küresel Pazardaki Yeni Trendleri

0
Avrupa’da Yeni Yuzer LNG Terminali

Covid-19 salgını, küresel gaz endüstrisi için yeni zorluklar getirirken Covid-19 salgını nedeniyle, piyasa 2020’de küresel gaz talebinde bir düşüşe tanık oldu ve bu da küresel LNG ticaretinin yavaşlamasına ve LNG taşıyıcıları için beklenenden düşük taleple sonuçlandı.

Bu gelişmeler, çok sayıda yeni taşıyıcının hizmete alınmasıyla birleştiğinde, nakliye pazarında LNG taşıyıcılarının aşırı arzına yol açtı.

Bununla birlikte, 2021’in başlarında LNG talebinin toparlanması bir soruyu gündeme getirdi: LNG nakliye piyasası nereye doğru sürükleniyor ve piyasada sıvılaştırılmış doğal gazı taşımak için kısa ve orta vadede yeterli LNG taşıyıcısı olup olmayacağı.

Son 3 yılda, LNG taşıyıcılarının rekor düzeyde devreye alınmasına tanık olunurken 134 LNG taşıyıcısı hatta girmiş oldu. Sonuç itibariyle; 2021’in başında, küresel pazarda faaliyet gösteren 600’ün üzerinde LNG taşıyıcısı mevcut.

Kısa ve orta vadede, yeni LNG taşıyıcılarının devreye girmesi nedeniyle küresel LNG nakliye pazarının dengelenmesi bekleniyor. Yakın zamanda sipariş edilen en az 142 LNG taşıyıcısının 2021 ile 2025 arasında hatta geleceği öngörülüyor.

Küresel LNG taşıyıcı filosu, eski taşıyıcıların hurdaya çıkarılması ve sürekli olarak yenilerinin eklenmesi ile düzenli olarak yenilenmektedir. LNG taşıyıcılarının yapımı her zaman yeni LNG sıvılaştırma kapasitesinin devreye alınmasıyla ilişkilendirilir. 2000’li yılların ortalarında LNG taşıyıcılarının inşası, büyük oranda Katar‘daki LNG tesislerinin tamamlanmasından meydana gelirken, 2010’ların sonlarında AvustralyaABD ve Rusya‘daki LNG tesislerinin tamamlanmasıyla meydana geldi.

Sonuç itibariyle; çeşitli LNG taşıyıcı grupları, devreye alma tarihine bağlı olarak piyasada faaliyetlerini sürdürürken bugün faaliyette olan en az dört (4) taşıyıcı 1970‘lerde, 10 taşıyıcı 1990‘larda, 54 taşıyıcı 2000‘lerde ve 294 taşıyıcı 2010‘larda görev aldı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden 26 Mayıs’ta Güneş Santrali İhalesi

Previous article

Kanuni Sondaj Gemisi, Türkali-2’de İlk Görevine Başlıyor

Next article

You may also like

More in Enerji