EnerjiEnerji VerimliliğiManşetNükleer

Macaristan’daki Paks Iı Ngs, İki Güç Ünitesi İçin İnşaat Lisansı Aldı

0
MACARİSTAN’DAKİ PAKS II NGS, İKİ GÜÇ ÜNİTESİ İÇİN İNŞAAT LİSANSI ALDI

Macaristan Nükleer Enerji Kurumu (OAH), tasarım belgelerinin gözden geçirilmesinin ardından, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom tarafından inşa edilecek Paks II Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) son teknoloji III+ Nesil VVER-1200 tipi reaktörlü iki güç ünitesinin inşası için lisans verdi. Bu tip reaktöre sahip bir güç ünitesine Avrupa Birliği’nde ilk kez inşaat ruhsatı verildi. 

İnşaat lisansı, yeni NGS ünitelerinin Macar ve Avrupa güvenlik standartlarına uygun olduğunu kanıtlıyor. Paks II projesi, tasarım dışı bir kaza gibi son derece sıra dışı bir durumda aktif bölgeden radyoaktif maddelerin sızmasını önlemek için bir çift betonarme kaplama ve bir kor tutucu da dahil olmak üzere son teknoloji otomatik aktif ve pasif güvenlik sistemleri ile hayata geçirilecek. 

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Bugün Paks II NGS projesinde ileriye dönük bir adım daha atılıyor. İnşaat lisansı projenin uluslararası ve Macaristan güvenlik gerekliliklerine uygun olduğunu teyit ediyor. Macaristan’ın 2030 yılına kadar iki yeni güç ünitesine sahip olması ve böylece enerji arzının istikrarını sağlaması tamamen mümkün hale geliyor.”

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev de konuyla ilgili olarak, “Belgeleri hazırlamak için Macar ortaklarımızla muazzam çalışmalar yürütüldü. Macaristan’daki NGS’nin yeni güç ünitelerinin inşaat lisansı, zaman testini başarıyla geçen ve güvenliğini ve güvenilirliğini kanıtlayan Rus VVER-1200 teknolojisine olan sarsılmaz inancı ortaya koymaktadır. Paks II NGS’nin Macaristan’ın enerji bağımsızlığını neredeyse bir yüzyıl boyunca garanti edeceğinden ve Avrupa ülkelerini iklim hedeflerine ulaşmaya yaklaştıracağından eminiz” diye konuştu. 

Ana projenin yüklenicisi Rosatom’un bünyesindeki ASE A.Ş’nin Direktör Yardımcısı ve Paks II NGS projesinin Direktörü Alexander Merten de, “Nükleer santral inşaat projesi için Macar kurumu OAH tarafından verilen bir dizi önemli lisans, projenin en son teknoloji ürünü, mümkün olan en güvenli iki nükleer güç ünitesinde inşa aşamasına geçişine yönelik önemli bir adımdır. Bunlar, yüzyılın sonuna kadar Macaristan’ın istikrarlı ve mali açıdan uygun fiyatlı elektrik arzını sağlayacak olan III+ Nesil reaktörlere sahip ünitelerdir” ifadelerini kullandı. 

Rosatom Ve Kore Hidro Ve Nükleer Enerji Şirketi Mısır’daki El-Dabaa Ngs’de Ortak Çalışma Anlaşması İmzaladı

Previous article

Türkiye Kaplamalı Yalıtım Camı ile Yılda 13,2 Milyar TL’lik Enerji Tasarrufu Sağlayabilir

Next article

You may also like

More in Enerji