EnerjiManşet

Madencilik’te İlk Sanal Ticaret Heyeti Buluşması Hindistan’a Yapılıyor

0
Madencilik’te İlk Sanal Ticaret Heyeti Buluşması Hindistan’a Yapılıyor

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Hindistan’da sanal ticaret heyeti buluşmasını düzenleyecek.

 Türkiye’nin doğal taş ihracatında % 5’lik pay ile 4’üncü sırada yer alan Hindistan’a doğal taş sektörüne yönelik olarak gerçekleştirilecek ilk sanal ticaret heyetinin tarihleri 17-28 Ağustos 2020 olacağı belirtildi.

Hammadde ve enerji kaynağı olması bakımından stratejik bir noktada bulunan Türk maden sektörüCovid-19 pandemisi nedeniyle ülke  ziyaretlerini, tanıtım organizasyon ve çalışmalarını büyük oranda dijital ortama taşıdı. Türkiye-Hindistan arasındaki doğal taş sektörüne yönelik ilk sanal ticaret heyeti buluşması ise İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) organizasyonu ile 17-28 Ağustos 2020 arasında yapılacak.

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Hindistan’ın Türk doğal taş sektörü açısından önemli bir pazar olduğunu söyleyerek konu ile ilgili olarak şunları dile getirdi: “Hindistan Türkiye’nin doğal taş  ihracatında % 5‘lik pay ile 4’üncü sırada yer alıyor. Blok doğal taş ihracatında ise % 10,10‘luk payla 2’nci sırada bulunuyor. Bu  ülkeye yaptığımız doğal taş ihracatında ilk sırada % 89.34‘lük  payla blok mermer-traverten grubumuz yer alıyor. 2019 yılında böylesi bir tablonun içinde bulunuyorduk ve pazar hedeflerimiz farklıydı. Ancak bu yıl yaşanan pandemi nedeniyle ihracatımızda düşüş yaşandı. 2 haftaya yayılacak ve Hindistan’daki önemli satın almacılar ile firmalarımızı buluşturacak olan sanal ticaret heyeti ile ilk etapta önceki ihracat rakamlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz.”

Türkiye’nin 650 renk ve çeşitlilikte mermere, 150 farklı türde ise doğal taşa sahip olduğunun altını çizen İMİB Başkanı Aydın Dinçer, Hindistan’ın doğal taş ithalatında Türkiye’nin, 2019 yılı rakamlarına göre % 34‘lük payla ilk sırada yer aldığını belirtti. Dinçer, “Ürün grubu bazında baktığımızda doğal taş ithalatının % 74‘ünü blok doğal taş, % 26‘sını işlenmiş doğal taş meydana getiriyor. Türkiye, Hindistan’ın blok doğal taş ithalatında 2019 yılı rakamlarına göre, değer bazında % 44’lük pay ile ilk sırada  yer alıyor. 2’inci sırada % 22‘lik pay ile İtalya geliyor.” ifadelerini kullandı.

EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yeniden ‘Abdullah Tancan’ Oldu

Previous article

Petkim, İkinci Çeyrekte Karlılığını Artırarak 145 Milyon TL Kâr Elde Etti

Next article

You may also like

More in Enerji