EnerjiGündemGüneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

‘Malatya Teknokent’ Güneş Enerjisiyle Elektriğini Üretecek

0
malatya-teknokent-gunes-enerjisiyle-elektrigini-uretecek

İnönü Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Teknokent’in yönetimi ve iştirakinde bulunan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Güneş enerjisi santrali ile Teknokent’in kendi elektrik enerji ihtiyacını karşılayarak artan enerjiden ekonomik kaynak sağlayabileceğine vurgu yapıldı.

Sadıkoğlu; “Geçtiğimiz yıl Kasım ayında şehrimize gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile Teknokent ziyaretimiz esnasında, merkezimiz için planladığımız GES projemiz hakkında bilgi verip desteklerini talep etmiştik. Sayın Bakanımızın desteği ve sonrasında bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde projemiz onayandı ve ihale süreci tamamlandı. 7 milyon Lira bütçeli 640 kW enerji üretim kapasitesi olan tesisin kurulumu yakın zamanda başlayacak. Malatya için sunduğumuz birçok projede desteğini esirgemeyen Bakanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Santralin uzun yıllar merkezin elektrik ihtiyacını karşılayacağını belirten Sadıkoğlu; “GES Santralleri çatı, zemin, hareketli birçok formda uygulanabiliyor. Biz projemizde Teknokent’imizin ön bölümündeki meydanı değerlendirmek istedik. Mevcutta araç park edilen bu alanı otopark formunda güneş panelleri ile kapatacağız. Bu sayede hem yer tasarrufu yapılmış olacak hem de işlevselliği artacak. 640 kW ile merkezimizin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabileceğiz. Bu sayede Teknokent’imiz ciddi bir maliyetten kurtularak büyüme yolunda önemli bir kaynak oluşturmuş olacak” ifadelerini kullandı.

“Benzersiz proje yolda”

Yakın zamanda Türkiye’de benzeri bulunmayan bir projenin hayata geçirilmesi için çalışma yürüttüklerini kaydeden Başkan Sadıkoğlu; “Malatya Teknokent’imiz ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Bunlar arasında en dikkat çekeni uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ‘Teknoköy Projesi’. Türkiye’de bir benzeri bulunmayan projemizin hayata geçmesi için son aşamadayız. Yakın zamanda detaylarını paylaştığımızda sadece Malatya’da değil ulusal çapta heyecan oluşturan, yenilikçi bir proje ortaya koymuş olacağız” ifadelerini kullandı.

‘SAJ Solar İnverter’ Senerji Distribütörlüğünde Türkiye’de!

Previous article

‘Generalsolar’ Çok Sayıda Çatı GES Projesi Sözleşmesi İmzaladı

Next article

You may also like

More in Enerji