EnerjiEnerji Verimliliği

Mart 2022’de 135 Enerji Yatırımına Teşvik Belgesi Verildi

0
Avrupa’daki Enerji Krizi “Yeşil Dönüşüm” için Fırsat Olabilir

Mart 2022 döneminde 135 adet enerji yatırımına, teşvik belgesi verildi; 24 projenin tamamlama vizesi yapıldı, 48 projenin teşvik belgesi ise iptal edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2022 yılının Mart ayında çeşitli sektörlerde toplam 971 projenin yatırım teşvik belgesi almaya hak kazandığını bildirdi. Teşvik verilen projelerden 135 adedi enerji sektörüne yönelik projeler oldu. 2022 Mart döneminde enerji sektöründe 24 projenin de tamamlama vizesi yapıldı. Mart 2022’de daha önce yatırım teşvik belgesi alan 48 projenin teşvik belgesi de iptal edildi. 

Mart 2022’de yatırım teşvik belgesi alan projelerin toplam yatırım tutarı ise 40.695.139.080 TL oldu. Yatırım teşvik belgesi alan projeler tamamlandığında toplam 27.201 kişi için yeni istihdam imkânı yaratılmış olacak. 

ETİ ALÜMİNYUM’UN LİSANSSIZ GES PROJESİ TEŞVİK ALAN EN BÜYÜK PROJE

Enerji sektöründe teşvik belgesi verilen projeler arasında yatırım tutarı en yüksek olan proje, 342.033.986 TL ile Eti Alüminyum AŞ’nin Konya ilinin Seydişehir ilçesinde gerçekleştireceği, yerli sermayeli, komple yeni yatırım nitelikli, elektrik enerjisi üretimine yönelik lisanssız güneş enerjisi santrali (GES) projesi oldu. 40MW yıllık üretim kapasitesiyle çalışacak olan proje tamamlandığında 5 kişiye istihdam imkanı yaratacak. Projeye verilen teşvik paketinde gelir vergisi muafiyeti ve KDV istisnası bulunuyor.

MUTLUER ENERJİ’NİN HİBRİT GES PROJESİ İKİNCİ

Eti Alüminyum’un projesini; Mutluer Enerji Üretim Yatırım İnşaat Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Konya Selçuklu’da gerçekleştirilecek olan, 187.489.759 TL yatırım tutarına sahip, yerli sermayeli, komple yeni yatırım nitelikli, yılda 25MW üretim kapasiteli hibrit GES projesi takip etti. Bir kişiye yeni istihdam yaratacak olan projenin teşvik paketinde de gelir vergisi muafiyeti ile KDV istisnası bulunuyor. 

SAMSUN MAKİNA AŞ’NİN LİSANSSIZ GES’İ ÜÇÜNCÜ OLDU

143.836.136 TL’lik yatırım tutarıyla Samsun Makine Sanayi AŞ’nin Adana ilinin Sarıçam ilçesinde gerçekleştireceği, yerli sermayeli, komple yeni yatırım nitelikli, 9,99MW üretim kapasiteli lisanssız GES projesi oldu. Projeye verilen teşvik paketinde KDV istisnası, 6 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, %70 vergi indirimi ve %30 yatırıma katkı oranı bulunuyor. Proje 2 kişiye yeni iş imkanı yaratacak

İZSU’dan sürdürülebilir enerji için dev adımlar

Previous article

Güney’de Enerji Tartışması

Next article

You may also like

More in Enerji