EnerjiGündem

Merkez Bankası Öncelikli Kredi Listesinde: Enerji ve Maden

0

Merkez Bankası, kredi arzının tüketimden daha çok sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek verimli ve üretim odaklı sektörlere yönlendirilmesi için yeni bir düzenleme yaptı

Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranları ve nema ödemelerini kredi büyümesi oranlarıyla ilişkilendiren zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik yaptı. Konuya ilişkin açıklamada son dönemde tüketici kredilerindeki belirgin artışın, büyüme kompozisyonu, enflasyon ve dış denge üzerinde yaratabileceği etkiler ile yabancı para nakdi kredilerin erken kapatılması veya vadesinden önce yapılandırılması amacıyla kullandırılan Türk lirası kredilerin, kredi büyümesine yol açtığı belirtildi.

Açıklamada, bu artış dikkate alınarak mevcut zorunlu karşılık düzenlemesinde bazı değişiklikler yapılmasına karar verildiği kaydedildi. Değişikliklere göre, bankaların zorunlu karşılık teşviklerinden yararlanma şartlarında sıkılaştırmaya gidildi. Bu çerçevede, yıllık reel kredi büyüme oranı yüzde 15’in üzerine çıkan bankaların zorunlu karşılık teşviklerinden yararlanması için seçilmiş sektörlere kullandırılan iki yıldan uzun vadeli krediler ile beş yıl ve daha uzun vadeli konut kredileri reel değişimlerinin tamamı büyüme oranı formülünün pay kısmından düşülerek hesaplanan uyarlanmış reel kredi büyüme oranının yüzde 15’in altında kalması gerekiyor.

“Selektif” sektörler NACE çerçevesinde belirlendi!

Yıllık reel kredi büyüme oranı yüzde 15’in altındaki bankaların zorunlu teşviklerden yararlanabilmesi için ise beş yıl ve daha uzun vadeli konut kredileri dışında kalan bireysel kredi reel değişiminin yüzde 75’i ve yabancı para nakdi kredilerin erken kapatılması veya vadesinden önce yapılandırılması amacıyla 9 Mart 2020 tarihinden itibaren kullandırılan Türk lirası kredilerin tamamı büyüme oranı formülünün pay kısmından düşülerek hesaplanan uyarlanmış reel kredi büyüme oranının yüzde 5’in üzerinde olması şartı aranacak. 

Merkez Bankası açıklamasında, zorunlu karşılık teşviklerinden yararlanmaya konu kredilerin sağlanacağı seçilmiş sektörlere de yer verildi. “Selektif sektörler” olarak ifade edilen bu sektörler Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması (NACE) çerçevesinde belirlendi.  

Öncelikli Kredi Kullanacak Sektörler:

A – Tarım, ormancılık ve balıkçılık
B – Madencilik ve taş ocakçılığı  
C – İmalat (11.01-Alkollü içeceklerin damıtılması, arıtılması ve harmanlanması, 11.02-Üzümden şarap imalatı, 11.03-Elma şarabı ve diğer meyve şaraplarının imalatı 11.04-Diğer damıtılmamış mayalı içeceklerin imalatı, 11.05-Bira imalatı, 11.06-Malt imalatı ve 12-Tütün ürünleri imalatı hariç) 
D – Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı
H – Ulaştırma ve depolama 
I – Konaklama ve yiyecek hizmeti imalatı 
J – Bilgi ve iletişim 

Merkez Bankası’nın açıklamasında yeni uygulamanın, kredi arzının tüketimden ziyade sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek verimli ve üretim odaklı sektörlere yönlendirilmesine, cari işlemler dengesinin olumlu etkilenmesine ve finansal istikrarın desteklenmesine katkı sağlayacağı değerlendirmesine yer verildi. Söz konusu değişikliklerin, tesisi 20 Mart 2020 tarihinde başlayacak 6 Mart 2020 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacağı kaydedildi.  

Muş’ta HES ile Yılda 831,99 GWh Enerji Üretilecek

Previous article

SON DAKİKA HABERİ! İGDAŞ’a Yüksek Fatura Soruşturması

Next article

You may also like

More in Enerji