EnerjiGündemManşet

Mesai Saatleri Değişiyor!

0
Mesai-saatleri-degisiyor

İstanbul’da koronavirüs tedbirleri kapsamında geçilmesi planlanan kademelendirilmiş mesainin detayları belli oldu.

İlk olarak vakalarda ciddi artış yaşayan Ankara’da düzenlemeye ilişkin çalışmalar başlattı. Valilik, Ankara’da kamu kurumlarının çalışma saatleri için bazı değişikliklere gitti ve mesai saatleri için 4 farklı zaman dilimi belirlendi. İstanbul’da da valilik çalışma başlattı.

İstanbul Valiliği salgınla mücadele kapsamında toplu ulaşımdaki yoğunluğu azaltmak için harekete geçti. Valilik, kamu ve özel kurumları da kapsayan yeni mesai saati uygulaması hazırlığı yapıyor.

İşe gidiş ve dönüşlerde toplu taşımanın yoğunluğu nedeniyle mesai saatlerinin yeniden belirlenmesi ve çeşitli zaman dilimlerine bölünmesi için bir çalışma yürütüyor..

Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, sanayi, ticaret ve esnaf odalarıyla toplantılar yapıldı..

Mesaisaat değişiklik

Yoğun Saatlere Düzenlenme

İstanbul Valiliği Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı olası yeni düzenleme ile ilgili önerileri şöyle:.

Koronavirüs nedeniyle ayakta 1/3’e kadar yolcuya izin veriliyor. Bu da metrobüs için günde en fazla 600 bin yolcu demek. Zaten şu an 550 binde sayı..

Buna rağmen kalabalık pik saat dediğimiz zamanda oluşuyor. 550 bin yolcunun yüzde 10’u sabah işe gidişte (08.00-09.00), yüzde 10’u da eve dönüşte (17.00-18.00) arabalara biniyor..

Mesaisaat değişiklik

Trafik Üreten 10 İlçe

İstanbul’da fazla trafik üreten 10 ilçe var. Her yerde trafik oluşmuyor. Hiç değilse o 10 ilçedeki kamu ve özel sektör iş yerlerinin saatlerini ayarlasak o zirve saat baskısını kaldırırız..

Bugün aksi halde metrobüse bir sefer daha eklerseniz sistem çalışmaz. Takip aralığı iyice azalırsa kazalar olur. Bahsedilen yerlerde kademelendirme ile mesai saatlerini yaymak gerekiyor..

Bunların mesai saatlerini 1 saat ileri, 1 saat geriye alırsanız bu kez trafik sabah 08.00’de değil, 07.00’de oluşur..

Önemli yoğunluk oluşturan ilçelerde işyerlerini hesaplayarak kademelendirmeyi 4 saate yayıp yoğunluğu azaltmak. Valilik de bu koordinasyonu yapıyor..

Mesaisaat değişiklik

Yarı Yarıya Düşer

Kişisel önerim özellikle yolculuğun yoğun olduğu 20 ilçede mesai saatleri 4 gruba bölünse; (07.00-14.00), (08.00-15.00), (09.00-16.00), (10.00-17.00) bir saatlik süre de evden telafi edilse zirve saatlerde yapılan 50 bin kişilik yolculuklar 20 binin altına düşer.

Şanlıurfa B.B.’den “Babil Biyogaz Enerji Sistemleri”

Previous article

DSÖ’den Korkutan Açıklama!

Next article

You may also like

More in Enerji