EnerjiGüneş EnerjisiManşet

Milli Eğitim Bakanlığından , 14 MW Kapasiteli Arazi Tipi Güneş Enerjisi Santrali

0
Güneş Enerji Santrallerine İşyeri Açma Ruhsatı Zorunluluğu Getirildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabilmesi için toplam 14 MW kapasiteli 2 güneş enerjisi tarlası kurulacağını açıkladı. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile iş birliği içinde hayata geçirdikleri projeyle sıfır atık alanında yürüttükleri çalışmaları bir adım öteye taşıdıklarını dile getiren Bakan Özer, şunları söyledi: “77 okul binamızın çatılarında güneş enerji santralleri kurarak toplam 6 megavat kurulu güç kapasitesine ulaştık ve bunları devreye aldık. Buna ek olarak 17 okulumuzda da toplam 2,25 megavat ilave çatı GES yatırımı planladık. Uygulamaların tamamlanmasıyla, 94 okulumuzdaki 120 çatıda toplam 8,25 megavat kurulu güce sahip olacağız.”

Okulların enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabilmesi için 2 dev güneş tarlası kurulacağını belirten Bakan Özer, “Toplam kapasitesi 14 megavat olacak arazi tipi güneş enerji santrallerimizde üretilecek elektrik, 392 okulumuzun tüketimine eş değer olacak. Enerji verimliliği dönüşümü çalışmalarımız kapsamında, son 1 yılda 41 okulumuzun kapsamlı enerji verimliliği dönüşümü imalatlarını tamamladık. Bu çalışmalar sonucu enerji sınıfı D’den B’ye yükselmiş olan bu okullarda yıllık yüzde 25 enerji tasarrufu sağlanmaya başlanacak” ifadelerini kullandı.

Karapınar’la Güneş Enerjisinin Üretimdeki Payı % 20’ye Çıkacak

Previous article

Turkcell’in ‘Daha İyi Bir Dünya’ Podcast Serisi Fizy Ve Dergilik’te Dinleyicilerle Buluştu

Next article

You may also like

More in Enerji