EnerjiManşet

MIT ve Princeton Üniversitesi, Enerji Depolamanın Ekonomik Değerini Etkileyen Faktörleri İnceledi

0
MIT ve Princeton Üniversitesi, Enerji Depolamanın Ekonomik Değerini Etkileyen Faktörleri İnceledi

Araştırmacılara göre, rüzgâr ve fotovoltaik güneş gibi değişken yenilenebilir enerji kaynakları, depolamanın ekonomik değerinin zaman içinde nasıl değişebileceği ve uzun vadeli maliyetleri üzerinde hayati bir rol oynuyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology- MIT) ve Princeton Üniversitesi Araştırmacıları enerji depolamanın ekonomik değerini etkileyen temel faktörleri inceleyen yeni bir çalışma yayımladı.

Applied Energy’de yayımlanan makalede, bu ekonomik değerin zaman içinde nasıl değişebileceği ve uzun vadeli maliyetler üzerindeki etkileri de değerlendirildi.

Uzmanlara göre, karbondan arındırılmış bir elektrik sistemine geçişte, rüzgâr ve fotovoltaik güneş gibi değişken yenilenebilir enerji kaynakları hayati bir rol oynuyor.

Ancak, bu enerji sistemlerinin başarılı bir şekilde kullanılmasının, enerji depolama teknolojilerinin kullanılabilirliğine ve maliyetlere bağlı olduğu belirtiliyor.

Araştırmanın Baş Yazarı Dharik Mallapragada’ya göre bataryalar, depolama değerinin birincil kaynağı olarak gösteriliyor.

Depolama değeri ile ilgili diğer kaynaklar arasında, elektrik sistemi operatörlerine işletme rezervi sağlamak, gazla çalışan elektrik santrallerini açıp kapatmanın neden olduğu yakıt maliyeti, aşınma ve yıpranmadan kaçınmak ve enerjiyi düşük fiyat dönemlerinden yüksek değerli dönemlere kaydırmak gibi maddeler yer alıyor.

Ancak makaleye göre bu kaynaklar, kapasite yatırımlarından kaçınmanın değeri açısından ikincil önem sahip.

Batarya depolamayı düşük karbonlu enerji sistemine entegre etmenin en ucuz yollarının da araştırıldığı çalışmada, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda ve Teksas Bölgesi’ndeki yenilenebilir enerji sistemlerinde depolamanın rolü incelendi.

Batarya maliyetlerinin düşmeye devam etmesi gerekiyor

Çalışmaya göre, depolamanın elektrik sistemlerinde önemli bir rol oynaması için, pil maliyetlerinin düşmeye devam etmesi gerekiyor.

Çalışmada yer alan diğer kilit bulgular şu şekilde:

  • Yenilenebilir enerji üretiminin elektrik arzındaki payı arttıkça, depolamanın ekonomik değeri de artar.
  • Aynı şebeke hizmetleri içinde depolama yaygınlaştıkça, ekonomik değeri düşer.
  • Depolamanın ekonomik değerinin çoğu, hem yenilenebilir hem de doğal gaza dayalı enerjiye yatırım yapma ihtiyacını ortadan kaldırma kabiliyetine bağlıdır.

Tüpraş, Türkiye’nin Enerji İhtiyacını Karşılamaya Devam Etti

Previous article

Avustralya, Yenilenebilir Enerji İhracatında Süper Güç Olmayı Hedefliyor

Next article

You may also like

More in Enerji