EnerjiGündemManşet

Nihat Çiftçi: Tarımsal Enerji Bedeli Çok Yüksek!

0
tarım-ve-enerji

2015 – 2019 yıllarının Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, resmi sosyal medya hesabından çiftçilerin Dedaş ile yaşadığı sorunları dile getirdi.

2015 – 2019 yıllarının Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, sosyal medya hesabından çiftçilerin enerji sorunlarını değerlendirdi.

Çiftçi, yaptığı paylaşımda “Şanlıurfa çiftçisinin Dedaş tarafından dağıtımı yapılan enerjiyle ilgili imtihanı devam etmektedir. Yaz mevsiminde yapılan enerji kesintileri, çiftçinin alınteri olan ürününü kuruttuğu için kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çiftçimizin daima yanındayız diyen Çiftçi, enerji sorunları ile ilgili şu çözüm önerilerini sundu:

1- Öncelikle Gap Sulama Projesinin bir an önce bitirilerek, tarımsal sulama yapan çiftçilerimizin enerji külfettinden kurtulmaları gerekir.

2- Tarımsal enerji bedeli çok yüksektir. Bir düzenlemeyle tarımsal sulamada harcanan enerji birim fiyatından indirim yapılmalıdır.

3- 300-400 metre kuyulardan sağlanan tarımsal sulamayla toprağın işleten çiftçinin ürününe verilen sübvansiyonlar enerji bedelini karşılamalıdır.

4- Yetiştirdiği ürün ile ülke ekonomisine katkıda bulunan çiftçinin desteklenmesi önemlidir. Çünkü; çiftçi, ekonomik kalkınmaya yetiştirdiği ürün ile destek vermektedir. Ülke ekonomisinde çarpan etkisi oluşturmaktadır.

5- Aydınlatma ve diğer enerji harcama kalemlerindeki enerji sarfiyatı kontrol altına alınmalı. İnsanımız faturasını düzenli yatırma alışkanlığı edinmelidir.

6- Dedaş yatkilileri de yaşla kuruyu bir değerlendirmemeli, işin kolayına kaçarak, sudan bahanelerle enerjiyi kesmemeliler, kesme işlemine izin verilmemelidir. Enerji bedelini yatıran vatandaşımızın hakları hepimiz tarafından korunmalıdır.

Belediye, Yenilenebilir Enerji İle 40.000 Hanenin Elektriğini Karşılıyor

Previous article

DSİ Hidroelektrik Enerji Dairesi Başkanlığı’ndan Anlaşmalar

Next article

You may also like

More in Enerji