ElektrikEnerjiGündemManşetRüzgar EnerjisiYenilenebilir Enerji

Norveç Avrupa’da En Büyük Elektrik İhracatçısı Konumuna Nasıl Geldi?

0
norvec-avrupa-da-en-buyuk-elektrik-ihracatcisi-konumuna-nasil-geldi

Dünya’nın en büyük senkronize elektrik ağı, birçok Avrupa ülkesinin elektrik ticaretini günlük şebeke dengelemesinin bir parçası haline getirmesine izin verdi.

Şimdiye kadar Fransa, konumu ve yüksek nükleer kapasitesi sayesinde genellikle şebekenin en büyük ihracatçısı olarak hareket etti. Ancak 2020’nin 2’inci yarısında Norveç, Avrupa’nın güç merkezi olmak üzere Fransa’yı da geçerek zirveye çıktı. İki ülkede ne değişti ve bu bir sıra dışı durum mu yoksa bir trend mi?

Rüzgardan elektrik üretimi hızla artışla Norveç‘in 2’inci en büyük yakıt kaynağı haline gelirken 2019’daki en büyük net ihracatçı, ezici bir şekilde nükleer temelli enerji pazarında çok büyük kapasiteye sahip olan Fransa oldu. Pek çok şeyde olduğu gibi, bu durum 2020’nin 2’inci yarısında değişti; burada enerji veri analistleri EnAppSys rakamları, Norveç’in en büyük net elektrik miktarını ihraç ettiğini gösteriyor.

Norveç, kıta Avrupa’sından farklı bir frekansta çalışan İskandinav şebeke ağına bağlanır. Bu, orta Avrupa ile olan bağlantısını sınırlayarak, İsveç gibi aynı frekansı kullanan ülkelerle ticaret yapmayı kolaylaştırır.

Danimarka, İskandinav ağına bağlanan doğu adaları ile iki farklı çok uluslu elektrik şebekesinin karşısında yer almaktadır. Ülke, normalde Norveç’ten elektrik satın alır, Finlandiya gibi, aksi takdirde Norveç’ten daha maliyetli üretim yapmak durumundadır. 2020’de Finlandiyaelektrik tüketiminin net toplam %20’sini ithal etti ve bu da Norveç’in ihracatına katkıda bulundu.

Son zamanlarda, Norveç ve Almanya elektrik şebekelerini ilk kez 525kV deniz altı ara bağlantısı üzerinden bağladılar. NordLink projesi, Mart 2021’de deneme operasyonlarını tamamladı ve şimdi ülkeler arasında 1,4 GW’a kadar elektrik taşıyacak.

Yayına Hazırlayan: Dünya Enerji Konseyi / Türk Milli Komitesi >>>

YENADER’in “Yenilenebilir Enerji Zirvesi” Yoğun İlgi Görerek Gerçekleştirildi

Previous article

TÜSİAD ‘Bu Gençlikte İş Var!’ 2021 Girişimcileri Seçildi

Next article

You may also like

More in Elektrik