ElektrikEnerjiEnerji VerimliliğiManşet

Norveç’te muhalefet, enerji fiyatlarının yükselişine karşı tedbirlere tepki gösterdi

0
Norveç’te muhalefet, enerji fiyatlarının yükselişine karşı tedbirlere tepki gösterdi

Norveç’te muhalefet partileri, ülkede artan enerji fiyatlarına karşı hükümetin aldığı tedbirleri yetersiz ve geç bulduklarını ifade etti.

Muhalefetin baskıları sonucu hükümetin 15 Ağustos’ta açıkladığı tedbir paketi kapsamında, hane halkı ve iş yerlerinin enerji masraflarındaki yükseliş bedelinin devlet tarafından karşılanma oranının yükseltilmesi öngörülüyor.

Enerji ödemelerinin azami karşılanma oranının yüzde 80’den 90’a yükseltilmesi ve bu kararın, planlanlanan ekimden bir ay önce yürürlüğe girmesi düşünülüyor.

Muhalefetteki Muhafazakar Parti’nin Enerji Birimi Sözcüsü Nikolai Astrup, hükümetin tedbir planını yetersiz bulduklarını ifade ederek, bu tedbirlerin kısa vadede iş yerlerine olumlu etki etmeyeceğini öne sürdü.

Astrup, şu an tatilde olan parlamentonun, enerji gündemini ele almak üzere olağanüstü toplanması gerektiğini belirtti.

Sosyalist Sol (SV) partinin Başkanvekili Kristi Bergsto ise hükümetin enerji artışlarına karşı tedbir paketinde değişiklikler yapıp uygulama tarihini erkene almasını olumlu bularak, “Enerji fiyatları üzerinde kontrolü sağlayabilmek için daha kökten değişiklikler yapılmalı.” diye belirtti.

Bergsto da konunun müzakere edilmesi adına parlamentonun olağanüstü oturum gerçekleştirmesi çağrısını yaptı.

– Elektrik fiyatlarına rekor artış

Norveç istatistik kurumu SSB’nin verilerine nazaran, hane halkı tüketicisinin bu senenin ilk çeyreğinde ödediği elektrik ücreti kWh başına 117,2 Norveç Kronuna (11,90 ABD doları) yükselmiş ve “şimdiye kadarki en yüksek rakam” olarak kaydedilmişti.

Ülkede elektrik dahil enerji fiyatlarının kış mevsimine kadar artışını devam ettirmesi bekleniyor.

Enerji Krizi: Romanya’nın En Büyük Kimya Tesisinde Üretim Durdu

Previous article

Consus Enerji’nin gelirleri 2022 yılı ikinci çeyreğinde 266 milyon TL’ye, net kârı 31 milyon TL’ye ulaştı

Next article

You may also like

More in Elektrik