Hidroelektrik EnerjisiYenilenebilir Enerji

Ordu B.B. Enerji Yatırımlarını Hayata Geçirmeye Başlıyor

0

Ordu Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir enerji alanında planladığı yatırımlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile kurulan ve Ordu’daki yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışan Ordu Çevre Enerji Sanayi Ticaret A.Ş (OREN) ilk iş olarak OSKİ bünyesindeki su şebekelerini inceleyerek hidroelektrik üretimine başladı.

Proje kapsamında Altınordu ilçesindeki arıtma tesisine su taşıyan hatlara tamamen yerli tasarım ve üretim olan 100 KW büyüklüğünde türbin kurulacak. Şirket yılın başında Bursa’da başladığı üretim çalışmasını 3 ay gibi kısa bir sürede kurulabilir aşamaya getirdi. Üretimine hızla devam edilen türbinin önümüzdeki günlerde kurulumu yapılacak.

Arıtma tesisinin elektrik ihtiyacının 3,5 katı düzeyinde olan türbin kurulduğunda 687.000 KW h/yıl elektrik üretim kapasitesi sağlayacak. Artan enerji, mahsuplaşma şeklinde diğer birimlerde kullanılacak.

“Hedefimiz kendimize yeten bir belediye olmak”

Yerli ve milli imkânlar ile üretilen enerji tesisi, yatırımcılar için de örnek teşkil edecek. Ordu’daki tüm enerji kaynaklarını kullanmak istediklerini söyleyen Başkan Güler, şu açıklamalarda bulundu:

“Artık Karadeniz’in dereleri boşa akmayacak, çay ve fındık gibi yöresel bir zenginlik kaynağı olacak. Bu sebeple yatırımcıları bu bölgedeki potansiyeli açığa çıkarmaya ve kullanmaya davet ediyorum. OREN şirketimiz yaptığı çalışmaları hidroelektriğin yanı sıra rüzgâr ve güneşle de geliştirecek. Bu alanda kendisine özel sektör ortaklıkları da kurmaya çalışan enerji şirketimiz, aynı zamanda bölgeye yatırım yapan özel sektöre de destek oluyor.

Hedefimiz kendimize yeten bir belediye olmak. Örnek çalışmalarımızla ülkemizin enerji açığını kapatabilecek çözümleri uygulamaya geçirerek kamu-özel sektör ortaklıkları kurarak hem ilimizin hem de ülkemizin ekonomisini büyüteceğiz.”

Elektrik Üreticileri Derneğinden Kampanyaya 1,1 Milyon TL

Previous article

Karantinada Meskende Elektrik Tüketimi Arttı

Next article

You may also like