EnerjiGündem

Pakdemirli: Yusufeli Barajında Yükseklik 200 Metreye Ulaştı

0

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Yusufeli Barajı’nda yüksekliğin 200 metreye ulaştığını söyledi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli barajın yeri ve milli kaynaklar ile Türk mühendisleri tarafından Artvin’de yapıldığının altını çizdi. Bakan Pakdemirli“Yusufeli Barajı 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer kategorisinde ülkemizin en yüksek ve dünyanın 3. yüksek barajı olacak.” dedi.

Günümüz itibarı ile barajda 2 milyon 850 bin m3 beton dökülerek gövde betonunda % 70 gerçekleşme sağlandığını belirten Bakan Pakdemirli “Günlük ortalama 4.400 m3 beton dökümünün gerçekleştiği baraj 200 metre yüksekliğe ulaştı.” diye konuştu.

yusufeli

Yıllık 1 milyar 888 milyon kWh enerji üretilecek

Pakdemirli, Ülkemiz için enerji ve arz güvenliği açısından Yusufeli Barajı‘nın çok önemli olduğunu belirtti. Bakan Pakdemirli “Yerli, çevreci ve yenilenebilir enerji kaynağı olan bu barajımızın tamamlanmasıyla 558 MW kurulu güçle yıllık 1 milyar 888 milyon KWh enerji üretilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Pakdemirli, barajın gövde yüksekliğinin 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine eşdeğer olduğunu ifade etti. Pakdemirli, Yusufeli Barajının büyüklüğünün anlaşılması bakımından gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabildiğini de sözlerine ekledi.

Geleceğimiz Güneş Rüzgar ve Jeotermalde

Previous article

Elektrik Üretimindeki Düşüş Sanayi Üretimi İçin Ne Anlama Geliyor?

Next article

You may also like

More in Enerji