EnerjiGündemHidrokarbonManşetPetrol & Doğalgaz

“Pandemi Sürecinde Madencilik” Konulu Etkinlik Düzenlendi

0
madensahası

4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında, Türkiye Madenciler Derneği tarafından “Pandemi Sürecinde Madencilik: Ekonomik Yansımalar, Kamuoyu Algısı ve Mevzuat” konulu bir etkinlik gerçekleştirildi.

Video konferans yoluyla gerçekleştirilen etkinlikte bir sunum gerçekleştiren Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Halit Durceylan, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün kurumsal yapısı, görevleri, yetkileri ile maden mevzuatı hakkında bilgiler verdi. Türkiye’deki maden ruhsatları ile ilgili istatistiki veriler paylaşan Durceylan, madencilik sektörüne sağlanan destekler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ülkemizdeki madencilik mevzuatının tarihsel gelişimine de değinen Durceylan, Maden Kanununda yapılan son değişiklikler ile ilgili bilgiler paylaştı.

Etkinlikte konuşan Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu, madenlerin hayatımız için vazgeçilmez olduğunu, ülkelerin gelişmişlik düzeyinin maden kullanımı ile doğru orantılı olması nedeniyle madencilik sektörünün desteklenmesi gerektiğini belirtti.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer de, dünyada üretimi yapılan 90 çeşit madenin 80’inin ülkemizde bulunduğunu, 2019 yılında 4.3 milyar dolarlık ihracat yapılmasına karşın bu miktarın
üzerinde bir ithalat yapıldığını, dolayısıyla sahip olduğumuz potansiyeli değerlendirmemiz gerektiğini belirtti.

Etkinlikte, Türkiye Madenciler Derneği Yönetin Kurulu Üyesi Barış Ünver, Gazeteci Deniz Zeyrek, İktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez, Kıdemli Metal Analisti Natalie Scott-Gray de değerlendirmelerde bulundu.

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Üretim Kapasitesini Artırıyor

Previous article

Yavuz Sondaj Gemisi Hakkında Ayrıntılar!

Next article

You may also like

More in Enerji