HidrokarbonPetrol & Doğalgaz

Petrol Krizinde Online Zirve Perşembe Günü

0
Petrol Krizinde Online Zirve Perşembe Günü

Riyad ve Moskova arasında yaşanan anlaşmazlığa bağlı olarak Şubat 2016’dan bu yana en düşük seviyelerine gerileyen petrol fiyatlarının daha da düşmesini engellemek için Rusya ile Suud önderliğindeki OPEC üyesi petrol üreticileri, 9 Nisan’da düzenlenecek online zirvede krizi masaya yatıracak

Rusya ile Suudi Arabistan önderliğindeki OPEC üyesi petrol üreticilerinin, artan gerginlik üzerine erteledikleri petrol zirvesini 9 Nisan perşembe günü yapmaları bekleniyor. Rusya’nın ABD’ye “petrol üretimini azaltma karşılığında yaptırımların kısmen kaldırılması” için baskı yaptığı iddia ediliyor. Koronavirüs salgını nedeniyle zirve “online” formatta, tele konferans olarak yapılacak. Cuma günü de G-20 maliye bakanlarının petrol krizi için online toplanması bekleniyor. Şu an anlaşmanın önündeki yeni engelin, hem Rusya’nın hem de Suudilerin, “üretimi azaltma anlaşmasına ABD’nin de dahil olması” ısrarı olduğu belirtiliyor. Trump bu teklifi daha önce reddetmişti. Gündemde günlük üretimin toplam 10, hatta 15 milyon varil kadar azaltılması var. Bu arada ABD başkanı Donald Trump, Rusya ve Suudi Arabistan arasında uzlaşma sağlanamazsa, içeride olumsuz etkilenen enerji işçilerini ve sektorü korumak için ABD’ye gelecek petrole vergi uygulayacağını açıkladı. Trump’ın bu kararı üzerine Brent petrol 33 dolara kada geriledi.

Putin’e sert cevap zirveyi erteletmişti

Rusya Devlet Başkanı Putin‘in 5 Nisan’da petrol piyasasındaki son gelişmeler hakkında yaptığı, ‘Suudi partnerlerimiz kaya gazı üreten rakiplerden kurtulmak istiyorlar‘ şeklindeki açıklamasına Suudi Arabistan’dan sert bir yanıt gelmişti. OPEC+ anlaşmasından çıkmak ve Amerikalı rakiplerden kurtulmak gibi bir planları olmadığını savunan Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, Putin’in sözlerinin “doğruluktan yoksun olduğunu” iddia etti. Bin Farhan, tam aksine Suudiler ve diğer 22 ülkenin üretimi azaltma teklifini Rusya’nın reddettiğini savundu. Suudi bakan, Rusya’nın hala “dopru kararı alacağını umut ettiğini” kaydetti. Bu sert açıklamanın ardından Rusya ile Suudi Arabistan arasında 6 Nisan‘da yapılması beklenen petrol zirvesinin 9 Nisan‘a ertelendiği bildiriliyor. 

ABD, kaya petrol üretiminin en yüksek olduğu ülke olarak, petrol fiyatlarının düşmesi durumunda bu alanda en büyük zarara uğrayan ülke konumunda. 

Sürdürülebilir Enerji Dönüşümü EIT InnoEnergy Ülke Finalleri ile Sürüyor

Previous article

Fransa’dan 1380 MW’lık Rüzgar ve Güneş Kapasite Tahsisi

Next article

You may also like

More in Hidrokarbon