HidrokarbonManşetPetrol & Doğalgaz

Petroldeki Tarihi Düşüş Aracı Kurumlara Tedbir Aldırtıyor

0
Petrolde Mayıs vadeli kontratlar önceki gün, tarihte ilk kez sıfır seviyesinin altına inmişti

Petrolde Mayıs vadeli kontratlar önceki gün, tarihte ilk kez sıfır seviyesinin altına inmişti

Mayıs vadeli ham petrol kontratlarının fiyatı, 1946 yılından bu yana görülen her düşük fiyatın da altına inerek değerinin tümünü kaybetmiş. New York’ta, Mayıs teslimatı WTI eksi 40.32 dolara kadar düştükten sonra eksi 37.63 dolardan kapanmıştı. Kontrat böylelikle, 2. Dünya Savaşı’nın hemen ertesi olan 1946’dan bu yana tarihin en düşük seviyesini işaret etmişti. 

Batı Teksas petrolünün (WTI) işlem gördüğü piyasa, kontratın sıfır seviyesinin altında fiyatlanmasına izin verileceğini gösterirken bu durum, tüm dünyada hükümetlerin koronavirüsün yayılmasını engellemek için kısıtlamaları genişletmesi ile birlikte endüstriyel ve ekonomik faaliyetin durma noktasına gelmesi sonucu, ABD petrol piyasasının nasıl aşırı arz durumuna geldiğini belirten bir işaret olarak kabul edildi. 

Tüm bu süreçle ilgili olarak aracı kurumlar da bazı tedbirler almaya başladıklarını açıkladılar

Konuyla İlgili olarak açıklama yapan İş Yatırım, petrol kontratlarında uzun pozisyonları sınırlandırdıklarını, mevcut pozisyonları kapatmak için değerlendirdiklerini belirtirken İntegral Yatırım’dan bir yetkili pozisyonlarda bir problemleri olmadığı için önlem almaya gerek duuymadıklarını söyledi.

Ak Yatırım ise yatırımcılarına bir açıklama göndererek kendilerini bilgilendirdi. AK Yatırım konuyla ilgili olarak gönderdiği bilgi notunda “Değerli Müşterimiz, uluslararası piyasalarda yaşanan olağanüstü fiyat hareketleri nedeniyle, Ak Yatırım olarak müşterilerimizin bu hareketlerden zarar görmesini önlemek adına, bugünden 4 Mayıs 2020 tarihine kadar TradeAll UP işlem platformu üzerinden hizmet verdiğimiz tüm enstrümanlarda yeni pozisyon açılamaması kararı almış bulunuyoruz. Bu tarihe kadar platformda sadece mevcut açık pozisyonlar kapatılabilecektir. Bu nedenle Saxo hesabınızda bulunan nakit teminatlarınız gün içinde Ak Yatırım cari hesaplarınıza aktarılacaktır. 4 Mayıs 2020 tarihine kadar teminat yatırma çekme menümüz de çalışmayacaktır. Mevcut pozisyonunuzu kapattığınızda oluşacak teminatınızı yatırım danışmanınız ile iletişime geçerek cari hesabınıza çekebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Elektrik Üretimindeki Düşüş Sanayi Üretimi İçin Ne Anlama Geliyor?

Previous article

Schneider Electric, Tüm Dünyada Dijital İnovasyonu Geliştirecek Açık Bir Ekosistem Kurdu

Next article

You may also like

More in Hidrokarbon