EnerjiEnerji VerimliliğiGündemManşet

Porsuk Çayı’nı Kirletmeyelim…

0
Eskişehir Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESCEVDER) olarak son günlerde Porsuk çayı havzasında kirlilikten kaynaklanan Balık ölümlerinden dolayı yöre halkından sıkça şikayet ve ihbarlar almaktayız.

Porsuk Çayı‘nın geçtiği Beylikova ilçemizin SüleymaniyeUzunburun, Sarıköy ve Yalımlı mahalleleri çevresinde çok fazla balık ölümleri görülmüştür.

Bu balıklar neden ölüyorlar ?

Balık ölümleri bir çevre felaketi olup, Balıkların ölmesi balıklardan beslenen su samurubalıkçıl kuşlar vb. doğal hayatın zarar görmesine, Flora ( bitki ) ve Fauna’nın ( hayvan türleri ) dengesinin bozulmasına sebep olacaktır.

Porsuk çayındaki kirliliği kimler tetikliyor acaba?  Yörede bulunan Tarım Kredi Kooperatifinin işlettiği Süt Fabrikası mı?, yoksa Tarımsal kirlilik mi?

Bunun sebeplerini Eskişehir Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi – ESKİ ( Eskişehir Su ve Kanalizasyon idaresi ), Eskişehir DSİ 3’üncü Bölge Müdürlüğü konuyu inceleyerek halkımıza doyurucu bilgiyi vermesini bekliyoruz.

Porsuk çayı Eskişehir için çok kıymetlidir. Şehrimizin tek su kaynağına gözümüz gibi korumalıyız.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESCEVDER ) olarak olayın takipçisi olduğumuzu ve konunun bir an önce aydınlığa kavuşturulmasını ilgili ve yetkililerden talep ediyoruz.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Adına

Başkan – Mak. Müh. Sadık YURTMAN

“2023’e Kadar 150 Yeraltı Barajını Tamamlamayı Hedefliyoruz”

Previous article

Fatih Sondaj Gemisi’nin Türkali-2’deki Sondajı Şubatta!

Next article

You may also like

More in Enerji