EnerjiGündemManşetRüzgar EnerjisiYenilenebilir Enerji

Rüzgar Enerjisi Sektörüne Yeni Bir Soluk Geldi

0
deniz-üstü-rüzgar

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) yola çıktı.

Dünya çapında belirli bir ivmeyle gelişim gösteren offshore (denizüstü) rüzgar enerjisi yatırımlarının Türkiye’deki ilerlemesine katkı sunmak amacıyla Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) adıyla yeni bir dernek kuruldu. Dernekten yapılan açıklama ise:

“Türkiye’de denizüstü rüzgar santrallerinin yatırımlarının yapılması, geliştirilmesi, denizcilik ve enerji sektörünün bir araya getirilmesi, iş birliklerinin koordine edilmesi amacıyla 05 Mart 2021 tarihinde Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) kurulmuştur.

Derneğin merkezi Ankara’dır. İstanbul ve İzmir’de şubelerinin açılması hedeflenmektedir.

DÜRED olarak hedeflerimiz denizüstü rüzgâr enerjisi ile ilgili sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek, kamu kurumları ve üniversiteleri de aktif olarak dernek faaliyetlerinde kullanarak farkındalık yaratmaktır.

Ayrıca ülkemizin Denizüstü Rüzgar enerji kaynakları alanında mevcut potansiyelini ortaya koymak, denizüstü rüzgâr enerji kullanımının oluşmasını sağlamak, mevzuatın oluşturulmasına katkıda bulunmak, ihale süreci ve şartname hazırlama sürecine katkı sunulması da hedeflenmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Ferhat AKBABA – Enerji Sistemleri Mühendisi – ferhat.akbaba@enerjigazetesi.ist

‘Opet Fuchs’tan Ukrayna Pazarında Yeni Partneriyle Gücünü Artırma Hedefi

Previous article

DemirDöküm 2020 Yılını %40 Büyüme ile Kapattı

Next article

You may also like

More in Enerji