EnerjiGündemHidroelektrik EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Sanibey HES’e TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi

0
sanibey

Sanko Enerji’ye ait Sanibey HES’e, salgına karşı alınan önlemler sayesinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi verildi

Sanko Enerji’ye ait Sanibey HES’e, salgına karşı alınan önlemler sayesinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi verildi.

Sanko Enerji’den yapılan açıklamaya göre, Sanibey Barajı Hidroelektrik Santrali’nin salgına karşı mücadele kapsamında güvenli üretim belgesi talebiyle TSE’ye yaptığı başvuru olumlu sonuçlandı. Sanibey Barajı ve HES için yapılan başvuru, TSE tarafından oluşturulan Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzundaki koşulları sağladığı tespitiyle kabul edildi.

Sanibey Barajı ve HES tesisleri daha sonra TSE yetkilileri tarafından kapsamlı bir incelemeye tabi tutuldu. Yapılan değerlendirmeler sonrasında, Sanibey Barajının iş süreçlerini kılavuzda yer alan standartlara uygun olarak yürüttüğü tespit edildi. TSE’nin bu tespit ve onayının ardından Sanibey Barajı, TSE’nin uluslararası kalite belgesi niteliğindeki Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini almaya hak kazandı.

Sanko Enerji’den verilen bilgiye göre şirket salgın sürecinde; düzenli aralıklarla ofislerin ve işletmelerin dezenfekte edilmesi, çalışanlara maske dağıtılması, yemekhanelerde tek kullanımlık malzeme kullanılması, el yıkama ve sosyal mesafe kurallarının sürekli hatırda kalmasını sağlayan uyarı afişlerinin asılması, dönüşümlü mesai uygulaması, uzaktan çalışma, toplantı ve ziyaretçi kısıtlanması, girişlerde ateş ölçümünün yapılması gibi önlemler aldı. Yüzey temasını engellemek için parmak okutma sisteminden derhal kart okutma sistemine geçti. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığının yayınlarını takip ederek çalışanlarını düzenli olarak bilgilendirdi. Olağanüstü koşulları yönetebilmek için ilgili departman yöneticilerinden oluşturduğu kurul aracılığı ile alınan önlemler uygulanmasını sağladı.

200 MW’LİK İLAVE GÜÇ YOLDA

Adana’da Seyhan Nehri üzerinde hizmet veren Sanibey Barajı ve Hidroelektrik Santrali 310 MW’lık kapasitesiyle yaklaşık 400 bin konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılıyor. Sanko Enerji, işletmedeki altı hidroelektrik, iki rüzgâr ve üç jeotermal enerji santrali ile toplam 725 MW’lık kurulu güce sahip. Yılda yaklaşık 2,7 milyar kWh elektrik üreten şirket, halihazırda devam eden 200 milyon dolarlık ilave yatırımla kapasitesini 900 MW’a çıkararak yılda 3,4 milyar kWh elektrik üretmeyi hedefliyor.

2021 Yılında Yenilenebilir Enerji İçin Yeni Bir Sayfa Açılacak

Previous article

2021 Yılında Yenilenebilir Enerji İçin Yeni Bir Sayfa Açılacak

Next article

You may also like

More in Enerji