ElektrikEnerjiEnerji VerimliliğiGündemGüneş EnerjisiPetrol & DoğalgazYenilenebilir Enerji

Shell&Turcas Güneş Enerjili İstasyon Sayısını Üçledi

0

Shell&Turcas çevreci yatırımlarına devam ediyor

Yenilikçi yatırımlarıyla Türkiye’de akaryakıt sektörüne öncülük eden Shell&Turcas, elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyon sayısını ülke çapında artırıyor. Ankara Küçükesat Shell istasyonundan sonra Ankara OSB ve Güzelyalı İzmir Shell istasyonlarını da elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyonlara dönüştürdü. Böylece elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyon sayısını da 3’e çıkardı.

Shell&Turcas’ın Ankara OSB Shell İstasyonu’nda, 39.42kWp kurulu güce kadar ulaşabilen güneş enerjisi sistemiyle 53 bin 60 kilovatsaat elektrik üretilecek. Böylece istasyonun ihtiyacının yaklaşık %19.14‘i karşılanacak. Shell Ankara OSB İstasyonu’nun dönüşümü için 270 watt gücünde 146 adet güneş paneli kullanıldı.

Yıllık yaklaşık 98 bin kilovatsaat olan enerji tüketiminin %30.5’sini güneş enerjisinden sağlayacak olan Shell İzmir Güzelyalı İstasyonu’nun dönüşümü için de 270 watt gücünde 78 adet güneş paneli kullanıldı.

Enerjisini güneşten alan toplam 3 istasyon sayesinde, her yıl çevreye olan katkı katlanarak büyüyecek ve 10 yılda 2000’den fazla ağaç doğaya kazandırılacak.

Semih Genç: Solar enerji üreten istasyonlarımızı üçledik

Shell & Turcas Perakende Satışlar Yatırım Direktörü Semih Genç, şirketin alternatif enerji yatırımları hakkında şunları söyledi: “Türkiye’de elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden sağlayan ilk istasyonumuz olan Shell Küçükesat istasyonu. Ankara OSB ve İzmir Güzelyalı Shell istasyonlarını güneş panelleri ile donattık. Bu yatırım sayesinde Shell&Turcas bünyesinde faaliyet gösteren ve elektriğini güneşten alan istasyon sayısını üçe çıkardık. Enerji dönüşüm sürecindeki yatırımlarımızı, misafirlerimizin ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak Shell’in uzmanlığı ile en hızlı şekilde devreye alıyoruz.”

Düşük Karbon Kahramanı Shell&Turcas

Net Karbon ayak izini azaltma çalışmaları çerçevesinde istasyonlarında birçok yeniliği hayata geçiren Shell & Turcas, bugüne kadar Türkiye’deki istasyonlarında aydınlatma sistemlerini değiştirerek, toplam karbon salınımı yılda 1.200 ton azalttı ve 2.601,5 MWh enerji tasarrufu sağladı. Shell&Turcas, bu proje ile Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi’nde ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülüne layık görüldü.

Shell’den büyük ölçekli çevre yatırımları

Dünya çapında net karbon ayak izini azaltmaya yönelik hedeflerini belirleyen ilk uluslararası petrol ve gaz şirketi olan Shell, ürünlerdeki Net Karbon Ayak İzini 2050 yılına kadar %50 azaltmayı hedefliyor.

Bu hedefe ulaşabilmek için Shell, yenilenebilir enerji, biyoyakıt, hidrojen, LNG ve elektrik gibi karbon yoğunluğunu azaltmak üzere tüm dünyada portföyünü çeşitlendiriyor.

Aynı zamanda ekosistemlerde enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasına yönelik büyük ölçekli yatırım yapıyor. Önümüzdeki üç yıl boyunca doğal ekosistemlerin yenilenmesine ve küresel orman varlığının artırılmasına yönelik çalışmaları için toplam 300 milyon dolar harcayacak. Bu yatırım kapsamında; Shell, Hollanda’da gelecek 12 yıl içerisinde 5 milyondan fazla ağaç, İspanya’da ise 2019 yılının sonuna kadar 300 hektarlık alanda 300 bin ağaç dikimini gerçekleştirecek. Shell’in Hollanda ve İspanya’daki projelerinin beş yıl içerisinde karbon kredisine dönüşmesi bekleniyor.

Bunlara ek olarak Shell, Avusturalya’da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan 800 hektarlık bir orman gençleştirme projesi ve Malezya’da doğal tabiatın korunması, restorasyonu ve iyileştirilmesine yönelik de çalışmalar başlattı.

Otomobil Sektörü Görevini Yaptı, Sıra Enerji Sektöründe

Previous article

Cıngıllı GES Üretime Başladı

Next article

You may also like

More in Elektrik