EnerjiGündemManşet

Siemens Energy ve Air Liquide’ten Sürdürülebilir Hidrojen Üretimi

0
siemens-energy-ve-air-liquideten-surdurulebilir-hidrojen-uretimi

Siemens Energy ve Air Liquide sürdürülebilir hidrojen üretimi alanında Avrupa’da ekosistem oluşturmayı hedefliyor.

Global enerji şirketleri Siemens Energy ve Air Liquide sürdürülebilir hidrojen üretimi alanında Avrupa’da ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Fransız ve Alman hükümetleri tarafından desteklenen bu iş birliğiyle iki şirket, elektroliz teknolojisindeki uzmanlıklarını birleştirecek. Büyük ölçekli endüstriyel hidrojen projelerinin oluşturulmasıyla sürdürülebilir bir enerji geleceği yaratmayı hedefleyen iş birliği kapsamında Ar-Ge faaliyetleri de yürütülecek.

Avrupa Birliği’nin karbondioksit salınımını azaltma hedefleri doğrultusunda kritik önem taşıyan hidrojen üretimi, enerji şirketlerini harekete geçirdi. Son olarak Siemens Energy ve Air Liquide arasında imzalanan iş birliği anlaşması çerçevesinde iki şirket, hızla artan talebi karşılamakmaliyetleri düşürmek ve sürdürülebilir hidrojen üretimini hızlandırmak için güçlerini birleştirdi. Fransız ve Alman hükümetleri tarafından da desteklenen ve finanse edilen iş birliği Avrupa Yeşil Anlaşması, Avrupa Birliği Hidrojen Stratejisi, Fransız ve Alman Ulusal Hidrojen Stratejileri kapsamında yeni bir ekosistem yaratacak.

Avrupa’da sürdürülebilir bir hidrojen ekonomisi tesis etmeyi amaçlayan iş birliğinin ilk adımı Fransa‘daki 200 MW kapasiteli Normandiya Projesi olacak. Normandiya Projesi niteliği bakımından örnek teşkil edecek ve Avrupa’nın en iddialı yenilenebilir enerjiden hidrojen üretimi projelerinden olacak.

İş birliğine ilişkin açıklamada bulunan Siemens Energy CEO’su Christian Bruch“Sürdürülebilir bir hidrojen ekonomisi inşa etmek, enerji piyasasındaki çerçeve koşulların değiştirilmesini gerektiriyor. Bu pazarı şekillendirebileceğimiz ortaklıkları ve iş birliklerini değerlendirmeliyiz. Air Liquide ile birlikte yenilikçi çözümler yaratmayı çok önemli buluyoruz. Teknolojiyi sanayileştirecek ve sürdürülebilir şekilde üretilen hidrojeni Avrupa’da bir başarı hikayesine dönüştüreceğiz” dedi.

Air Liquide Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Benoît Potier ise, hidrojenin enerji geçişinde önemli bir sağlayıcı olduğuna dikkat çekerek, “Avrupa’da hidrojen teknolojilerinde benzeri görülmemiş bir hızlanma söz konusu. Özellikle Fransa ve Almanya’da ölçek büyütme zamanı. Air Liquide ve Siemens Energy arasındaki ortaklık, rekabetçi fiyatlarla karbondan arındırılmış hidrojeni tedarik edebilen düşük karbonlu bir toplumdan oluşan, Avrupa’da bir ekosistem yaratılmasının yolunu açıyor. Bu Fransız-Alman iş birliğini dört gözle bekliyoruz” açıklamalarına yer verdi.

‘Shell’ 2020 Yılında 21,7 Milyar Dolarlık Zarar Açıkladı

Previous article

‘Sanko Enerji’den Salihli’de Jeotermalle Konut Isıtma Planı

Next article

You may also like

More in Enerji