EnerjiGündemGüneş EnerjisiHidrokarbonKömürManşetPetrol & DoğalgazYenilenebilir Enerji

Şimdi ‘Güneş’in Enerjisinden ve Avantajlarından Yararlanma Vakti!

0
gunes enerjisi

Bir doğal kaynak düşünün ki hiçbir zaman enerjisi bitmiyor, her gün yeniden doğuyor ve bütün insanlığa hayat veriyor.

Doğa onunla canlanıyor, fotosentez yaparak besin üretimi gerçekleşirken bunun harekete geçmesiyle de iklimler meydana geliyor. Güneşin yararlarını saymakla bitiremediğimiz şu günlerde hem ısınmak hem de elektrik enerjisi üretmek için popüler bir kaynaktan bahsediyoruz.

Tüm ülkelerin aynı fikir çerçevesinde kullanımını arttırmak amaçlı teşvik programları çıkardığı bu enerji kaynağı için gelin birde biz farkındalık yaratmış olalım. Yazımızın başında da dediğimiz gibi saymakla bitiremediğimiz faydalarını 5 ana özel başlık altında toplayalım.

1- Güneş Enerjisi Yaşam Alanınızı (Ev/İşyeri) En Etkin Şekilde Kullanmanıza Olanak Tanır

Güneş panellerinin maliyetindeki düşüş, güneş enerjisi kullanımının artışını da sağlamaktadır. Geleneksel enerji üretimi, büyük ölçüde kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtların kullanımına dayanır. Ancak şebekenin uzak olduğu ve elektriğin ulaşmadığı bazı yerleşim yerlerinde kesintisiz bir enerji kaynağına ihtiyaç vardır. Bu enerji kaynağı da güneş enerji sistemleri kullanılarak tamamlanabilmektedir. Enerjinin depolanması sayesinde güneşin olmadığı zamanlarda bile sürekli kullanılabilen bu sistemlerin potansiyel olarak sürdürülebilir bir yaşam sağladığını güneş panelleri kanıtlamaktadır.

2- Güneş Enerjisi Kullanılmayan Çatı Üstü Alanlarınızı Kullanılabilir Bir Hale Getirir

Artan enerji ihtiyacı ile çoğumuz için güneş enerjisi kolayca erişilebilir hale geldi. Ülkeler arasında, büyük şehirlerden uzakta olan verimli olmayan toprakların kullanımıyla birlikte çatı üstü güneş enerji santralleri kurarak sağlayabiliriz.

3- Güneş Enerjisi Daha Az Enerji Kaybı Sağlar

Elektriğin konvaksiyonel enerji santrallerinden son tüketicilere ulaştırılması için kapsamlı bir enerji ağı aracılığıyla taşınması gerekirken uzun mesafeli aktarımlar da güç kayıpları da çok fazla olur. Güneş panellerinin ne için kullanıldığını hiç merak ettiniz mi? Güneşten enerji almak için öz tüketim şeklinde kurulan sistemler genellikle kendi yerleşiminizin bulunduğu çatınızda konumlandırılır. Çatı üstü güneş enerjisi, kısa mesafeyi göz önünde bulundurarak elektrik verimliliğini artırmaya da yardımcı olurken enerjimizi yerli ve milli hale dönüştürerek kendi faturalarınızı ve enerji kullanımınızı kontrol edebiliriz. Dahası, güneş enerjisi sistemleri kendi kontrolünüzde yani yakın mesafenizdedir, dolayısıyla güç kaybına uğrama ihtimali de oldukça zayıftır.

4- Güneş Enerjisi Şebeke Güvenliğini Artırır

Güneş enerjisi ile elektrik kesintileri yaşama olasılığımızı da azaltır. Güneş enerjisi sistemi kurulu olan her ev, küçük bir enerji santrali olarak işlev görürken bize, özellikle doğal veya insan kaynaklı afetler açısından daha büyük bir elektrik şebekesi güvenliği sağlamaktadır. Lisanslı elektrik üretimi yardımıyla, kullanılmayan üretimin fazlasını şebekeye geri göndererek satış yapabilirsiniz.

5- Güneş Enerjisi Ücretsiz Bir Enerji Kaynağıdır

Güneş bize kullanabileceğimizden daha fazla enerji sağlar ve hiç kimse güneş ışığını tekeline alamaz. Güneş enerjisi sistem kurulumu tamamlanıp devreye alındığı andan itibaren para tasarrufu yapmaya başlayacaktır, ancak güneş enerjisinin avantajları en iyi ve etkiyi uzun vadede görülebilir. Güneş enerjisi sistemini ne kadar uzun süre kullanırsanız güneş teknolojisinin faydalarından o kadar yararlarak çevreyi korur ve desteklersiniz. Güneş enerjisini genellikle PV paneller aracılığıyla elde edilen elektrikle ilişkilendirilirken ayrıca güneşin ürettiği enerjiyi ısıtma amacıyla kullanmak da mümkündür.

Güneş Panelli Elektrikli Araç Squad, Avrupa’da Ön Siparişe Açıldı

Previous article

Güneş Enerjisi Hakkında Sizi Etkileyecek Gerçek Bilgiler!

Next article

You may also like

More in Enerji